number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی‌ترین و تنها ذخیره‌گاه جنگل‌های بلوط شرق کشور است و وجود باغ‌های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلفی از حیات وحش، تپه‌های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه‌ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است. وجود آثار تاریخی با ارزش چون «قزلر قلعه» و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و کوه‌های مرتفع و نیز سرچشمه‌های پر آب و درختان جنگلی مناطقی چون آبشار کنگره زو، چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار، دره سرسبز کندریزو، دره حلقه با چشمه‌ها و آبشارها و جنگل‌های انبوه، مناطق ییلاقی بسیار زیبا و سرسبز با پوشش جنگلی در نواحی گولک، نرگسلو، کش گربه و تیغ بل از مهمترین دیدنی‌های این روستا به شمار می‌رود.

طبیعت روستای درکش

در تابستان، این روستای زیبا خنکای خاصی دارد که برای فرار از گرمای تابستان پیشنهاد می‌شود. وجود باغ‌های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلفی از حیات‌وحش، تپه‌های باستانی و چشم‌اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه‌ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده که هر ساله میزبان شمار زیادی از دوستداران طبیعت است.روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی‌ترین و تنها ذخیره‌گاه جنگل‌های بلوط شرق کشور است و وجود باغ‌های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلفی از حیات وحش، تپه‌های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه‌ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است.

جاذبه های گردشگری درکش

روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی‌ترین و تنها ذخیره‌گاه جنگل‌های بلوط شرق کشور است و وجود باغ‌های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلفی از حیات وحش، تپه‌های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه‌ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است.وجود آثار تاریخی با ارزش چون «قزلر قلعه» و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و کوه‌های مرتفع و نیز سرچشمه‌های پر آب و درختان جنگلی مناطقی چون آبشار کنگره زو، چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار، دره سرسبز کندریزو، دره حلقه با چشمه‌ها و آبشارها و جنگل‌های انبوه، مناطق ییلاقی بسیار زیبا و سرسبز با پوشش جنگلی در نواحی گولک، نرگسلو، کش گربه و تیغ بل از مهمترین دیدنی‌های این روستا به شمار می‌رود.از زیباترین جاذبه‌های طبیعی روستای درکش می‌توان به مراتع وسیع و سرسبز اطراف روستا، حواشی رودخانه زومار و دره کندآب در جنوب آن اشاره کرد. این روستا طبیعتی زیبا همراه با چشمه‌های آب شیرین فراوان دارد و در میان آن رودخانه‌ای به نام درکش یا زوهار جاری است. آبشارهای درکش هم جذابیت این روستا را دو چندان کرده‌اند. درکش علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، از نظر تاریخی هم روستای ارزشمندی استبرج تاریخی سبزعلی خان قراچورلو و تپه‌های متعدد باستانی که در اطراف روستا به چشم می‌خورد، از سابقه کهن تاریخی این روستا حکایت دارند.

نان سنتی درکش

در سفر به درکش همچنین از نان سنتی این روستا که فتیر مسکه نام دارد حتماً بخورید. این نان در رستوران‌ها طبخ نمی‌شود اما اهالی مهربان روستا می‌توانند به درخواست شما آن را برایتان تهیه کنند. البته این فتیر بیشتر یک غذای تابستانی است و برای تهیه آن، خمیر آرد گندم را با روغن و زرد چوبه مخلوط کرده و روی ساج می‌پزند. سپس لا به لای آن را کره می‌گذراند. مجتمع تفریحی «ببرخان» واقع در روستای درکش تنها مجتمع تفریحی این روستا است که از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است، کنار کوه‌های مه گرفته و رودخانه‌ای که از پایین این مجتمع می‌گذرد و درختان بلند که همه جا را فرا گرفته و بوی طبیعت و غذاهای خوشمزه.

گونه های جانوری این منطقه

در این روستا انواع حیوانات و پرندگان شکاری در ارتفاعات و جنگل‌های منطقه مانند قوچ، میش، گرگ، پلنگ، خرس، خوک و پرندگانی چون عقاب، شاهین، کرکس و کبک زیست می‌کنند.جنگل‌های این منطقه یکی از زیستگاه‌های مرال (گوزن قرمز) است. مرال ها (گوزن قرمز) جثه بزرگ و قوی دارند. طول سر و تنه این حیوان را ۱۶ تا ۲۵۰ سانتی‌متر، دم آن ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر، ارتفاع این حیوان از زمین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر و وزن آن ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم است. این حیوان شاخ‌های بلند با شاخک‌های منظمی دارد که این عامل زیبایی آن را دوچندان کرده است. همه ساله در اواخر اسفند تا اوایل فرودین شاخ‌های این حیوان می‌افتد و شاخ‌های جدیدی ایجاد می‌شود که این شاخ‌ها در ابتدا مخملی شکل و به‌تدریج تا زمان جفت گیری استخوانی می‌شوند. مرال ها، موهای کوتاه به رنگ خاکستری تیره دارند که این رنگ در فصل تابستان و در زمان جفت گیری به زیباترین شکل (قهوه‌ای تیره) مبدل می‌شوند. زمان جفت گیری مرال ها (گوزن قهوه‌ای) از اواسط شهریور تا اواسط مهرماه است. این حیوانات شبگرد بوده و به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند.

مسیر دسترسی به روستای درکش

برای دیدن درکش باید به ۳۰ کیلومتری شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان و ۷۰ کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی سفر کنید. برای سفر به درکش از بجنورد به سمت آشخانه حرکت کنید و همین که روستای کلاته زمان صوفی را پشت سر گذاشتید، نرسیده به جوزک، جاده‌ای فرعی شما را به روستا می‌رساند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
خراسان شمالی، ۳۰ کیلومتری آشخانه و ۷۰ کیلومتری بجنورد