number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

شهرستان ابرکوه دارای قلعه های بسیاری است که تعداد آنها به عدد ۵۰ می رسد که مهمترین آنها قلعه بزرگ روستای شهرسب در ورودی شهر ابرکوه از سمت یزد است. این قلعه، قلعه ای عظیم با سردری رفیع است و آثاری از مجتمع مسکونی که هسته اولیه این مجتمع مسکونی عظیم را می توان به دوره صفویه نسبت داد و قلعه ای است با برج و بارو و سردری جداگانه، هشت برج و نیم در چهار زاویه که در میان قلعه بیرونی واقع شده است.

ارگ شهرسب نیز ۱۷ هزار مترمربع مساحت دارد و مصالح به کار رفته در آن خشت خام، گل، سنگ، چوب و آجر پخته است و ویژگی های بارز این مجتمع مسکونی بسیار زیبا، خانه های قدیمی برتر با تزئینات گچبری و نقوش اسلیمی گل و بوته و مقرنس کاری آنهاست آشنایی با قلعه شهرسب ابرکوه یزد ارگ « شهرسب»؛ مجتمع مسکونی عظیم در دوره صفویه بوده که دارای ۱۷ هزار متر مربع مساحت با ۲ دیوار درونی و بیرونی، یک ساختمان مرکزی و ۱۶ برج می باشد.

شهرسب نام یکی از بزرگان طایفه هزار اسبان ایرانی بوده که نامش در شاهنامه فردوسی و بر روی گنبد عالی ابرکوه نیز آمده است. امروزه شهرسب نام روستایی در ابرکوه با ۱۷۴ خانوار می باشد که وجه تسمیه آن را از روزگاری می دانند که محل نگهداری ۱۰۰۰ اسب به مالکیت خوانین روستا بوده است.

البته نام باستانی آن شهر آذر می باشد که نامگذاری آن بر اساس ماه های شمسی بوده است. در روستای شهرسب ابرکوه ؛ علاوه بر این ارگ شهرسب ، یک مسجد بسیار قدیمی با سردخانه و گرمخانه وجود دارد که از جاذبه های دیدنی این روستای تاریخی به شمار می رود

معماری

معماری قلعه شهرسب ابرکوه نسبتاً سالم مانده است و قسمت هایی نظیر خانه های مسکونی، هشتی، حمام، انبار غلات و اصطبل را در بر می گیرد. بنای اولیه و میانی قلعه بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد که شامل ۸ برج در ۴ گوشه ی قلعه، بارو و سردری جداگانه در میان قلعه بیرونی می شود و آثاری از اتاق ها ، صفه ها و امارت های خان نشین در آن باقی مانده است.

ساختار ارگ شهرسب ابرکوه یزد از جنس خشت خام، گل، آجر پخته، سنگ و چوب می باشد که از ویژگی های بارز آن؛ خانه های قدیمی با نقوش اسلیمی گل و بوته، تزئینات گچبری و مقرنس کاری بر روی آنهاست. طراحی خانه ها و کوچه های قلعه شهرسب ابرکوه به صورت شطرنجی می باشد و اکثر خانه های مسکونی آن در طرفین کوچه ها قرار دارند پیشینه روستای شهرسب ابرکوه یزد شهرستان ابرکوه در استان یزد واقع شده که بیش از ۵۰ قلعه دارد و مهمترین آنها، قلعه روستای شهرسب در بافت تاریخی ورودی شهر ابرکوه است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
یزد،ابرکوه،روستای شهرسب