number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 روستای تمین و محدوده آن یکی از نقاط خوش آب و هوای شهرستان میرجاوه محسوب شده و هر ساله افراد زیادی برای تفرج و استفاده از آب و هوای معتدل آن به این منطقه سفر می کنند.

معماری صخره‌ای تمین مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زاهدان، روستای تمین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۹۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه منطقه‌ای بسیار زیبا و شگفت‌انگیز به نام روستای تمین خودنمایی می‌کند که در قسمت شمالی قله تفتان قرار دارد، آب و هوای روستای تمین تابستان ها خنک و در زمستان ها سرد می باشد.

معماری

 صخرهای تمین در حوزه طبیعی کوهستانی تفتان واقع شده و دارای آب و هوایی معتدل است، محدوده اثر را تپه هایی از جنس سنگ آهک و ماسه سنگ با حداکثر ارتفاع 10 تا 20 متر و کوه های متعددی در بر گرفته اند، بستر رودخانه تمین در 300 متری جنوب این اثر واقع شده و باغات متعدد میوه از جمله انار و انجیر در حاشیه این رودخانه ایجاد شده اند.

معماری صخره های تمین عبارت است از از فضاهایی معماری که در دل بافت صخره های موجود در محل کنده شده اند و محلی مسکونی محسوب می شود، ابعاد محدوده ای که این آثار در آن واقع شده اند عبارت است از 30 متر و 30 در 5 متر و حداکثر ارتفاع 3 متر که به دلیل بی توجهی، بسیاری از این فضاها تبدیل به انبار علوفه یا آغل گوسفندان شده است.

در شرقی ترین قسمت صخره مذکور و در منطقه ای با شیب ملایم منتهی به رودخانه یک اتاق با ورودی کوتاهی به ابعاد 90 در 150 سانتیمتر وجود دارد که ورودی آن اکنون با شاخه های درخت مسدود شده است و داخل آن که به عنوان انبار علوفه مورد استفاده قرار گرفته تا نیم متر از آب باران پر شده و اندازه گیری دقیق آنها امکان میسر نبود. با این وجود به طور تخمینی دارای 25 متر مربع مساحت می باشد و در دیوار غرب آن یک فرور رفتگی به عمق تقریبی 30 سانتیمتر و ارتفاع 1/5متر ایجاد شده است که بسیار مشابه محراب مساجد بلوچستان است و بر اساس این فرورفتگی محراب مانند احتمالاً این اتاق کاربری نمازخانه(مسجد) داشته است.

دومین سازه ایجاد شده در سنگ در فاصله 50 متری شمال از سازه قبلی قرار دارد و مانند آن تبدیل به آغل گوسفندان شده است، بر خلاف فضای قبلی، این اتاق دارای سقفی هلالی شکل می باشد و دارای ابعاد2 در 3 متر و ارتفاع 190 سانتیمتر می باشد و در دیوار غربی این اتاق دو طاقچه کوچک نامنظم ایجاد شده است.

سومین اتاق در 80 متری جنوب غربی دو سازه قبلی قرار دارد و به دلیل جمع شدن رسوبات، ورودی آن مسدود شده است و تنها از طریق یک دریچه کوچک میتوان درون آن را مشاهده کرد. فضای درونی مستطیل شکل با سقفی مسطح و ابعاد تقریبی2/5 2 در 2/5 متر می باشد.

سایر سازه های صخره ای این روستا اغلب دارای سقفی هلالی شکل می باشند و به مرور زمان و بر اثر آسیب های طبیعی ورودی آنها عریض شده و بخش هایی از دیوارهای آنها فرو ریخته است، سفال تنها داده فرهنگی منقول به جای مانده از سطح اثر است که از تنوع نسبی و تراکم بسیار اندکی برخوردار است.

سفال های موجود در سطح و پیرامون این اثر را میتوان بر مبنای نوع پوشش به دو گروه تقسیم نمود:

1- سفال لعابدار

2- سفال بدون لعاب و دارای پوشش گلی. سفالهای لعابدار دارای لعابهایی به رنگهای فیروزهای، لاجوردی، آبی پر رنگ و سبز هستند و دارای بقایای نقوشی به رنگهای قهوهای و سیاه که به دلیل ریز بودن قطعات نوع تزئین آنها مشخص نیست.

گروه دوم سفال بدون لعاب است که خمیره و پوشش آنها به رنگ قرمز بوده و یکی از های دارای تزئینات کنده هندسی به شکل خطوط مواج، زیگزاگ و موازی است، با توجه به نوع سفال و بقایای اثر، برای این اثر دوران اسلامی میانه و متأخر ؛سده های 10 تا 13 هجری پیشنهاد می شود.

تمین به سه قسمت تقسیم شده است:

تمین به سه قسمت تقسیم شده است:

تمین پایین(بن ده)تمین وسط (کلات)و تمین بالا و در این منطقه نژادهای کرد ،حسینی و شهنوازی سکونت دارند. شرایط آب و هوایی در این منطقه موجب تولید محصولات باغی متنوعی از جمله انجیر، توت، شاه توت، امرود(گلابی)،انگور، هلو، آلبالو، زرد آلو و بسیاری از از میوه های مناطق سرد سیر دیگر شده است.

در دهستان تمین درختان خودرو دیگری از جمله انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز و گواتام (بادام کوهی) به زیبایی ها و محصولات آن افزوده است. کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاهان دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از بیماری ها در این منطقه کاربرد دارد.

از صمغ درخت موسوم به گونجک برای مسائل دندان پزشکی استفاده می شود. در شهرستان زاهدان ۷۵ اثر تاریخی،فرهنگی شناسایی شده است که از این میزان تعداد۲۳ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که ۵۰درصد این آثار اعم از ثبتی و شناسایی شده در بخش میرجاوه جای گرفته که سهم تمین قابل توجه است.

دهستان تمین دارای آثاری از قبیل تپه های باستانی، قبرستانهای، چله خانه، معماری صخره ای، آسیاب های آبی، قلعه ها، قبرستان هفتاد ملا، کوره های ذوب فلز در نواحی مختلف وغار های باستانی است که همه نشان از استقرار عظیم انسانی در این دهستان دارد.

قدمت آثار باستانی در این منطقه بنا بر شواهد و ابزار بدست آمده حاکی از وجود تمدن در اطراف تفتان و به میزان ۱۰۰هزار سال پیش دارد. قلعه تمین با مساحت سه هزار متر مربع و بیست و پنج متر ارتفاع بر فراز صخره ایی بلند با مصالح بومی همانند سنگ و گل رس ساخته شده است. قلعه مذکور با قدمتی ۲۵۰ ساله مرکز فرماندهی حاکمان منطقه همچون «سید خان »و «مدت خان» و «نورمحمد خان» بوده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه