number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۲۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 روستای درک زرآباد که به روستای درک نیز معروف است یک ویژگی منحصر به فرد دارد و آن اینکه تنها نقطه ای از ایران است که صحرا با دریا پیوند می خورد و می توانید به طور همزمان از زیبایی دریا و صحرا لذت ببرید.

روستای زرآباد در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار دارد جایی که ساحل دریای عمان است. ساحل اش شنی و چشم اندازی دارد که هیچ جای ایران همانند آن وجود ندارد.

ساحل روستای درک زرآباد در دنیا هم جزو معدود مکان ها است و کمتر جایی مانند آن وجود دارد. ساحل روستا، علاوه بر اینکه شنی است، در دل آن صخره های متعددی نیز وجود دارد که در بعضی جاها مرجانی می شود.

این روستای تازه شناخته‌شده، نزدیک مرز دریایی دو استان هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان و در حوزه بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع شده‌‌است و حدود ۱۷۰ کیلومتر از شهر چابهار فاصله دارد.

این روستا مابین دوراهی بندر چابهار و بندرعباس قرار دارد. مردمان آن گویش بلوچی خود را حفظ کرده اند.

سواحل کشور نامبیا و سواحل کشور شیلی مطرح ترین ساحل های شبیه روستای درک زرآباد دارد.
 

مسیر دسترسی

می‌توانید از طریق هوایی یا زمینی به این نقطه کوچک از ساحل دریای عمان برسید.

نزدیک‌ترین فرودگاه، کنارک است که حدود ۱۳۵ کیلومتر با درک فاصله دارد. اگرچه از سمت هرمزگان هم پس از طی مسیر ۱۶۰ کیلومتری از جاسک به زرآباد می‌توان به این روستای ساحلی رسید. اگر قصد دارید با قطار به درک بروید، باید بدانید که نزدیک‌‍‌ترین ایستگاه قطار حداقل ۶۷۰ کیلومتر با چابهار فاصله دارد. بعد از رفتن به یکی از سه شهر کرمان، زاهدان یا بندرعباس با سواری یا اتوبوس باید به چابهار بروید و از آنجا با یک راهنمای محلی خود را به این منطقه برسانید. چند نقطه در دنیا بیشتر نیست که دریا و صحرا با یکدگیر در یک قاب بگنجند.

جاذبه های روستا

یکی از مواردی که شاید در روستا ببیند مردمانی است که برای رهایی از دردهای عضلانی و استخوانی خود را با شن ها پوشانده اند، محلی ها اعتقاد دارند که این رمل ها خاصیت درمانی دارند.

رمل های شنی، ساحل گسترده در کنار دریا، موقعیت منحصر به فردی برای آفرود بازها به وجود آورده است. آفرود کردن در این ساحل هیجانی است منحصر به فرد که تقریبا در کنار هیچ بخش از ساحل های ایران نمی توانید آن را تجربه کنید.

اگر از سمت چابهار و کنارک به طرف روستای درک زرآباد راه بیافتید. جاده منظره ای بسیار زیبا در اختیارتان می گذارد که هوش از سر هر جنبنده ای بیرون می برد.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به این روستا از اواخر آبان تا اوایل فصل بهار است، فصل تابستان اصلا دیدن این روستا پیشنهاد نمی شود. گرچه این روستا به دلیل وزش بادهای موسمی کمی خنک تر از مناطق اطراف خود است. چیزی که نباید در روستای درک از دست داد منظره غروب و طلوع خورشید است، طلوع در درک در کویر اتفاق می افتد و غروب آفتاب در دریا رخ می دهد. دیدن همین منظره به اندازه چند سفر خارجه می تواند جذاب باشد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
جنوب استان سیستان بلوچستان- کنارک