number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7  number=8

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۵ از ۵۲۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 در فاصله 50 کیلوتری از تنها بندر اقیانوسی ایران وقتی به سمت بندر گواتر حرکت میکنیم در سمت چپ جادهء کوه های بدبوم یا مریخی را که به موازات ساحل از منطقه کچو تا خلیج گواتر کشیده شده اند و از پدیده های ژئومورفولوژی این ناحیه هستند را مشاهده میکنیم.

این کوه ها به نام های بدبوم، کوه های مریخی، کوه های مینیاتوری، کالانی، آریا معروفند.

این کوه ها شبیه به کوه های مریخ است کوه هایی که بر اثر فرسایش در طول زمان شیارهایی روی آن ایجاد شده است. این کوه ها چندین میلیون سال زیر آب های دریای عمان قرار گرفته بودند بعد از گذشت سال ها کم کم از زیر آب سربرآوردند.

اگر می توانید، به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در حوالی این کوه ها به صبح برسانید یا حداقل دقایقی از شب را در آنجا حضور داشته باشید. کوه های مینیاتوری در منطقه ای واقع شده اند که افق وسیعی دارد و به گفته کارشناسان آسمان این نقطه به شما قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را می دهد. پس اگر از علاقه مندان ستاره نگری هستید و یا می خواهید آسمان شب را زیباتر از همیشه ببینید بار و بندیل تان را همراه خود به کوه های مریخی ببرید و شب را در آنجا بگذرانید.

کوه های مریخی چابهار جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت ایران هستند که تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می کنند. جاده ای که شما را به کوه های مریخی می رساند یکی از زیباترین جاده های ایران به شمار می رود. با رفتن به سوی کوه های مریخی، به منطقه ای قدم می گذارید که آسمان شبش شهرت زیادی دارد و جلوه ای تماشایی را پیش روی تان می گذارد. وجود کمپ گردشگری در حوالی این کوه ها، باعث می شود تا از بابت اقامت و دسترسی به امکانات نیز خیال تان راحت باشد.

ویژگی کوه ها

بافت کوه‌های مینیاتوری که قدمتشان به دوره سوم زمین‌شناسی، یعنی به ۵- ۴ میلیون سال پیش برمی‌گردد، از جنس ماسه سنگ و مارن است. ویژگی مشترک این مناطق عدم وجود پوشش گیاهی و نداشتن ارزش چراگاهی است.

کوه‌های مینیاتوری از نوع رسوبی هستند و طبق نظر کارشناسان در گذشته‌های دور زیر تلی از خاک مدفون بوده که بر اثر گذشت زمان و بارش باران‌های موسمی از زیر خاک سر برآورده‌اند. عمر این کوه‌ها را بالغ بر ۵ میلیون سال برآورد کرده‌اند.

کوه‌های مینیاتوری یا مریخی ادامه‌ رشته کوه‌های زاگرس هستند که تا پاکستان ادامه دارند. ارتفاع این کوه‌ها متغییر بوده و از پنج متر تا بیش از صد متر در میان آن‌ها پیدا می‌شود. کوه های مینیاتوری برخلاف کوه های مریخ که به رنگ قرمز دیده می‌شود، رنگشان خاکستری روشن است.

علاوه بر این، روی بدنه این کوه‌ها سنگواره‌های مختلفی از موجوداتی مثل صدف‌ها و گوش ماهی‌ها دیده می‌شود که وصف ناشدنی است، در واقع آثاری از بقایای زمانی است که کوه های مریخی زیر آب های دریای عمان بوده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان سیستان و بلوچستان، چابهار، کیلومتر 40 جاده چابهار به گواتر