number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 آبشار اسفند یا پورا یکی از آبشارهای زیبا و ناشناخته در استان سیستان و بلوچستان است که در تمام فصول سال پر آب باقی می‌ماند.

روستای اسفند در مسیر رودخانه و نخلستان‌ها کشیده شده است و در حقیقت در ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان دلگان و بخش جلگه‌ی چاه هاشم و هم‌مرز استان کرمان نزدیک رمشک قرار دارد.

این روستا قدمتی کهن و تاریخی دارد و باتوجه به آثار یافت شده در آن قدمت آن به دوران قبل از اسلام باز می‌گردد. این روستا در کنار رودخانه‌ای با عرض ۱۶۰ متر واقع شده است.

این رودخانه از کوه‌های فنوج، گسپردن، سرتنک، توتان و گیران سرچشمه می‌گیرد و با مسافتی طولانی از اسفند عبور می‌کند و در واقع آخرین آبدهی رودخانه نیز به اسفند می‌رسد و از جلگه چاه هاشم می‌گذرد و به دشت جازموریان می‌ریزد.

در مسیر این رودخانه آبشار زیبایی وجود دارد که به زبان محلی پورآب یا پورا نامیده می‌شود. این آبشار به طول ۹ متر تنها آبشار منطقه دلگان و غرب استان سیستان و بلوچستان است که در بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان واقع شده است.

آبشار پورا در مسیر رودخانه اسفند در بالا دست روستا واقع شده است، عمق آب آبشار در بعضی مواقع به بیش از سه متر می‌رسد. آبشار اسفند یا پورا به عنوان جواهری در دل کویر نیز شناخته شده و همه ساله پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور است.

پورا به معنی پر آب است چراکه در تمام طول سال فعال است و آب آن در پایین دست برای کشاورزی استفاده می‌شود. هرچند در سال‌های اخیر کم آبی اکثر منطقه را فراگرفته و خشکسالی ایجاد شده است اما روستای اسفند ذره‌ای از آبش کم نشده و در اکثر فصول سال رودخانه پر آب است.

آبشار پورا زیباترین چشم‌انداز و منظره طبیعی بکر منطقه محسوب می‌شود و در منطقه شهرت زیادی دارد. با وجودی که این آبشار زیبا تاکنون ناشناخته باقی مانده اما هر ساله شمار زیادی از آن دیدن می‌کنند.

مساعد بودن هوا در فصل بهار باعث می‌شود تا مسافران ترغیب به شنا کردن در آبشار اسفند و بهره بردن از مناظر زیبا و دلنشین آن شوند. این مکان حتی در زمستان که بیشتر نقاط کشور در سوز و سرما بسر می‌برند، با داشتن هوایی بهاری، زیبا و دیدنی است.

این آبشار زیبا در چهار کیلومتری ورودی روستای اسفند، ۹۵ کیلومتری جنوب غربی دلگان و ۳۰ کیلومتری بخش جلگه چاه هاشم واقع شده است. دلگان در ۴۸۰ کیلومتری جنوب غرب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
چهار کیلومتری ورودی روستای اسفند، ۹۵ کیلومتری جنوب غربی دلگان و ۳۰ کیلومتری بخش جلگه چاه هاشم