number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 قلعه اسپیدژ مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی است.، قلعه اسپیدژ در شهرستان ایرانشهر، بخش بزمان، روستای اسپیدژ واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ۶۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در اطراف اسپیدز آثاری از کوره ها و بقایای ذوب سنگ و کانی های فلزی مشاهده می شود، که احتمالا جهت رفع نیاز خود در آن دوران بوده است. آخرین حاکم این قلعه اشرف افغان بود، که بعد از فرار از اصفهان، مدتی در این قلعه زندگی کرد تا به افغانستان بگریزد.

اشرف افغان توسط افراد منطقه قلعه اسپیدژ کشته شد. این قلعه به دلیل استفاده از سنگهای آهکی سفید رنگ در ساخت، به نام قلعه سفید یا دژ سفید شهرت دارد.

نتایج کاوش در بقایای تمدن پنج هزار ساله‌ بزمان ایرانشهر، تمدن غنی ساکنان این منطقه از بلوچستان را آشکار کرده است.

منطقه‌ باستانی اسپیدژ قبرستان و قلعه، در کنار منابع آب و نخلستانی بزرگ به همین نام قرار دارد.

 آثار سه دوره‌، شامل: پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی را در خود جای داده است. قبرستان اسپیدژ مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است. 

این گورستان تاریخی و قلب تپنده میراث بلوچستان است. وسعت این گورستان حدود ۲۵هکتاراست. در این گورستان قلعه ای بود، که چشمه آبگرم درون قلعه قرار داشت. چشمه بعد از سیراب ساختن ساکنین این قلعه، در پایین قلعه زمینه های کشاورزی حاصل خیز خود را آبیاری می کردند. گورستان اسپیدژ خیلی بزرگ است، و به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند، درآن زمان مردگان را با همه اسباب و وسایل و مال و ثروتی که داشتند دفن می کردند. در این مناطق سفالها و کوزه های شکسته و سالم تاریخی به فراوانی رویت می شود. بعضی از این سفالها و کوزه های زیرخاکی بصورت ساده، و بعضی از ظروف نقش نگار حیوانات و انسان های همان دوران را دارند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شهرستان ایرانشهر، بخش بزمان، روستای اسپیدژ