number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۵ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

بازار وکیل درمیان تمام بناهای ساخته شده، مجموعه بی نظیر #بازار وکیل مانند گوهری می درخشید. شروع ساخت این مجموعه بزرگ حدودا از سال ۱۱۳۷ خورشیدی آغاز شد و تا سال ۱۱۵۶ توسعه و تکمیل آن به طول انجامید. در دوره های متفاوت تعمیرات و تغییرات اساسی در کالبد بازار صورت گرفته برای مثال در سال ۱۳۱۵ خورشیدی با احداث خیابان زند، ارتباط راسته شمالی با ادامه خود تا چهارسوق بزرگ بازار قطع شد و بخشی از راسته شمالی شامل ۸ طاق و کاروانسرای قوامی و قسمتی از کاروانسرای روغنی به ناچار تخریب شد. چندی پیش نیز اسنادی تجاری که بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشتند در بازار وکیل کشف شد در این اسناد لیست قیمت ها، خریدها و فروش ها و مواردی مربوط به بازار و تجارت وجود داشت. بازار وکیل در ۱۷ام تیر سال ۱۳۵۱ ثبت ملی شد.

تاریخچه بازار وکیل

بازار وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شد، این که چگونه ایده ساخت این بازار به ذهن او رسیده به سفر کریم خان به شهر لار برمی گردد، او در آنجا با دیدن بازار قیصریه لار تصمیم می گیرد که بازاری شبیه آن را در شیراز درست کند تا مغازه داران در محلی مشخص جمع شوند و کاسبی کنند. ساخت بازار در سال ۱۱۷۲ هجری قمری شروع و در سال ۱۱۹۳ به پایان رسید، بعد از پایان گرفتن کار ساخت این بازار، این محل به مرکز اقتصادی شیراز تبدیل شد. این بازار که در کنار حمام و مسجد وکیل قرار دارد مجموعه گردشگری گرانبهایی را به وجود دارد که گردشگران زیادی در سفر به این شهر از این سه جاذبه تاریخی عصر زندیه دیدن می کنند. اگر برای خرید به سمت بازار وکیل بروید چیزی که بیشتر از همه توجه شما را به خود جلب می کند انواع مختلف فرش های دستباف و ماشینی است چون در بیشتر بخش های اصلی بازار، فرش و پارچه فروخته می شود. اگر علاقمند هستید که در سفر به شیراز از صنایع دستی و سنتی این شهر سوغاتی تهیه کنید می توانید به سرای مشیر در بازار وکیل بروید در این بخش، صنایع دستی زیبایی را می بینید که معماری جذاب بازار در این قسمت به زیبایی آن ها افزوده است

معماری بازار وکیل

بازار از مصالح گچ، آهک و آجر ساخته شده و ستون های آن که از جنس سنگ تراشیده است باعث شده که این بازار از محکم ترین بناهای عصر زندیه باشد. معماری این بازار مثل بازار لار و بازارچه اصفهان است اما عرض بازار وکیل از دیگر بازارها بیشتر است. بازار، پنج درب بزرگ دارد که در چهار طرف آن قرار گرفته است. در گذشته، ارتفاع سقف چهارسوق بازار ۱۱ متر بود اما بعد از اینکه در کف آن خاک ریزی انجام شد ارتفاعش به ۱۰ متر رسید. قبلا در زیر سقف چهار سوق حوض مرمر وجود داشت اما الان این حوض از بین رفته است. در زیر سقف این بازار دریچه ها و روزنه هایی قرار دارد که نور و هوای کافی را به درون حجره های آن می رساند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
مرکز شهر شیراز.خیابان زند میدان شهدا