number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

چشمه جوشک چشمهٔ جوشک یکی از چشمه‌های طبیعی استان فارس می‌باشد که در «شهرک قصرقمشه» و در پیرامون شهر شیراز واقع شده‌است. این چشمه رودخانهٔ «اعظم» را تشکیل می‌دهد که آب آن باغ‌های «قصردشت»، «قصرقمشه» و «منصورآباد» را آبیاری می‌کند.

شیراز شهر باغ های زیبا و افسانه ای است. در اطراف شهر شیراز باغ های متعددی قرار دارند که چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. یکی از منابع آبیاری این باغ ها که در طول تاریخ باغ های زیادی را سیراب کرده است چشمه جوشک نامیده می شود. چشمه جوشک یکی از پرآب ترین چشمه های اطراف شیراز بوده است که باغ ها و مزارع زیادی را در مسیر حرکت خود آبیاری می کرده است. این چشمه در 24 کیلومتری شهر شیراز قرار داشته و آب روستای قصر قمیشه که امروزه در مجاورت شیراز قرار گرفته و شهرک قصرقمیشه نامیده می شود توسط این چشمه تامین می شده است. باغهای انبوه سیب، زرد آلو، انار و ... روستای قصر قمیشه و سایر روستاها نیز با همین چشمه سیراب می شده اند.

جوشش این چشمه سبب ایجاد رودخانه ای به نام اعظم می شود. این رودخانه در مسیر حرکت خود روستاهای قصر قمیشه، قصرالدشت و منصورآباد را پشت سر می گذاشته و در طول سالیان متمادی مزارع و باغات آن ها را آبیاری می کرده است. طبیعت زیبا و کوهستانی مجاور این چشمه و آب و هوای مناسب و مطبوعش در مقابل آب و هوای گرم و خشک شیراز سبب شده تا این چشمه و قصر قمیشه به یکی از محبوبترین مناطق اطراف شهر شیراز مبدل شود. چشمه جوشک پس از جوشش از دل زمین با قنات روستای قصر قمیشه همراه شده و نهر اعظم را تشکیل می داده است. این نهر هم روستاهای مجاور را سیراب کرده و هم جوی های شهر شیراز را با طراوت می کرده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شهرک قصر قمشه ،پیرامون شهر شیراز