number=0 number=1 number=2 number=3 number=4 number=5 number=6 number=7 number=8 number=9 number=10 number=11 number=12 number=13 number=14 number=15 number=16 number=17 number=18 number=19 number=20 number=21 number=22 number=23 number=24 number=25 number=26 number=27 number=28 number=29 number=30 number=31 number=32 number=33 number=34 number=35 number=36 number=37 number=38 number=39

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۵ از ۳۲ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

گشتی که در شهر تبریز بزنید، متوجه رشته کوه هایی سرخ فام می شوید که با زیبایی و شکوه خاصی در قسمت شمالی شهر جای خوش کرده اند و روزگار می گذرانند. رشته کوه هایی که مردم آنها را به نام عینالی می شناسند و سال هاست که میزبان کوه نوردان تبریزی و مردم شهر هستند. در بین این قله ها و تپه-دره ها، کوه عینالی یا به نام دیگر آن کوه عون بن علی، بسیار بین تبریزی ها محبوب است و دلبستگی بسیاری به آن دارند. علاقه مردم به این کوه به اندازه ای ‌ست که باور دارند عینالی،‌ تبریز را در دامن خود گرفته و قله 1823 متری آن نزدیک ترین مکان به آسمان برای نیایش و راز و نیاز با خداست. از همین رو توجه بسیار ویژه ای از گذشته تا به امروز به این منطقه شده و تفرجگاه عینالی برای راحتی و گشت و گذار بهتر مردم در این مکان ایجاد شده است؛ تفرجگاهی که از تله کابین تا مسیرهای مختلف کوه نوردی، زیارتگاه و مسجد عون بن علی و دریاچه مصنوعی تا طرح های جنگل کاری و امکانات دیگر را در خود جای داده است.
 

1- بقعه عون بن علی در بالاترین نقطه کوه عینالی، بنایی را می بینید که بنا به روایت های مختلف دو تن از پسران حضرت امام علی (ع) به نام های عون بن علی و زیدبن علی در آن دفن شده اند. مکانی که به نام بقعه عون بن علی بین مردم مشهور شده است و محبوبیت و ارج و قرب بسیار دارد. بنا در اصل مسجد و مقبره ای در کنار هم است که با نام های عینال-زینال یا عینالی نیز شناخته می شود. 9 اتاق، ۶ گنبد، هشتی، ایوان، دو میل مناره توپر و پنج ستون سنگی بزرگ، قسمت های مختلف این بقعه را تشکیل می دهند. ستون های بقعه در قدیم از چوب ساخته شده بود؛ اما در بازسازی های اخیر به ستون های سنگی تبدیل شده اند. از جمله مصالحی که در ساخت این بقعه به کار رفته است می توان به سنگ کوه سرخاب و اندکی آجر اشاره کرد.

2- برج یادمان شهدای گمنام

3- تله کابین تبریز : تماشای شهر از فراز آسمان یکی از مهمترین تفریح ها و جاذبه هایی که در تفرجگاه عینالی وجود دارد،‌ تله کابین تبریز، عینالی یا عون بن علی‌ست تله کابین تبریز 6 دکل دارد که در فاز نهایی قرار است به 24 عدد افزایش یابد. هر کابین می تواند تا 8 نفر معادل 640 کیلو را با خود حمل کند. طول مسیر در فاز اول 1480 متر است و شما را در زمانی اندک به بالاترین نقطه عینالی می رساند. فاز اول تله کابین تبریز دو ایستگاه دارد که فاصله ارتفاع ایستگاه اول و دوم 240 متر است.

ویژگی های خاص تله کابین تبریز 1- در کنار دکل دوم صخره ای استاندارد و طبیعی وجود دارد که علاقه مندان به صخره نوردی می توانند از آن استفاده کنند. 2- این تله کابین توانسته است استانداردهای روز اروپا را برای سیستم ایمن و پیشرفته خود به دست آورد. 3- در تمام طول مسیر می توان نمایی فوق العاده از شهر تبریز را در هر یک از کابین ها به تماشا نشست. 4- در کنار منظره ای زیبا از شهر، می توانید از چشم انداز تماشایی کوهستان عینالی و قله دند نیز لذت ببرید. 5- آرامشی منحصر به فرد در ایستگاه پایانی به دور از هیاهوی شهری، هدیه ای‌ست که در این تله کابین سواری نصیبب‌تان می شود. 6- قرار است در پایان فاز دوم تله کابین به سد شهید مدنی برسد و در فاز سوم، سد شهید مدنی با این وسیله به ارتفاعات کوه دند متصل شود. پس از تکمیل فاز سوم،‌ این تله کابین طولانی‌ترین تله کابین کشور خواهد شد.

4- زیپ لاین عینالی تبریز: پرشیب ترین زیپ لاین کشور از دیگر تجربه های هیجانی که می توان در گشت و گذار به عینالی تجربه کرد زیپ لاین آن است. این تفریح که به تازگی در فروردین ماه سال 1397 پس از ماه ها تاخیر افتتاح شد، عنوان پرشیب ترین زیپ لاین کشور را نیز به دست آورده است. زیپ لاین عینالی 500 متر طول دارد و اختلاف ارتفاع دو نقطه ابتدایی و انتهایی آن به 75 متر می رسد. ایستگاه مبدا این زیپ لاین از مقابل تندیس صخره ای استاد شهریار آغاز و به تپه نهالستان در کنار المان قوری ختم می شود. مسیری که در کنار هیجان بالا چشم انداز جذابی از طبیعت عینالی و شهر تبریز به شما می دهد.

5- دریاچه مصنوعی داغ گلی

6- فضای سبز و جنگل کاری

7- عکاسی: از بهترین مکان ها در تبریز برای گرفتن سلفی

8- رودخانه آجی چای و چشمه های داخل تفرجگاه عینالی اصلی ترین جریانی که آب منطقه عینالی را تامین می کند،‌ رود آجی چای‌ است که تمام دره های شمالی کوه از سمت شرق به غرب را پوشش می دهد. رودی که از کوه سبلان سرچشمه می گیرد و به دریاچه ارومیه می ریزد. هرجا هم که آب باشد سرسبزی و طراوت است، کوه نوردان و گردشگران نیز از طبیعتی که در اطراف این رود به وجود آمده نهایت بهره را می برند و از زیبایی های مسیر کناری آجی چای برای استراحت استفاده می کنند.

9- آبشار مصنوعی کوه عینالی تبریز

10- مجسمه عظیم قیچی ساز عظیم قیچی ساز یکی از ورزشکاران مشهور تبریزی‌ست که برای صعودهای متحورانه و تحسین برانگیزش به قله های مرتفع و صعب العبور دنیا بسیار مشهور شده است. او تنها هیمالیا نورد ایرانی‌ست که توانسته تمام چهارده قله هشت هزار متری دنیا را زیر پا بگذارد و آنها را فتح کند. در کنار اینها، او توانسته دو بار در سال های 84 (با اکسیژن) و 95 (بدون اکسیژن) بر بام جهان - قله اورست- بایستد. به منظور گرامیداشت افتخارات او، مجسمه ای عظیم از این کوه نورد برجسته کشورمان در کوه عینالی نصب شده است.

11- توربین های بادی کوه عینالی

12- مزرعه پرورش شتر مرغ کوه عینالی کوه نوردی در عینالی تبریز کوه نوردی در کوه عینالی و کوه های اطراف آن به ویژه کوه دند بسیار محبوب است و یکی از اصلی ترین تفریحات آن به شمار می آید. از زمان های دور که هنوز این میزان از امکانات و مسیرهای خوب دسترسی در کوه وجود نداشت مردم برای ورزش و لذت بردن از مناظر و زیارت بقعه عون بن علی، کوه نوردی می کردند؛ در سال های اخیر که با احداث راه آسفالته، مسیر کوه نوردی را برای همه گروه های سنی با هر توانی آسان کردند. البته راه آسفالت تنها راه صعود به قله نیست و آنهایی که به دنبال ماجراجویی و هیجان بیشتر هستند و می خواهند بیشتر از طبیعت لذت ببرند می توانند از مسیرهای دیگر کوه نوردی استفاده کنند.

1- جاده اصلی : راحت ترین راه رسیدن به قله مسیر اصلی رسیدن به قله عینالی، جاده ای آسفالته و 3.5 کیلومتری است که شما را در راهی پر پیچ و خم اما زیبا و پر از چشم اندازهای جذاب به بالای کوه می رساند. جاده ای که در قسمت های مختلفِ آن می توان نمایی دیدنی از شهر دلفریب تبریز را به تماشا نشست. اگر نزدیکی های غروب و یا شب در این مسیر باشید؛ می بینید که شهر با سو سوی چراغ ها دلبری می کند و زیبایی هایش را به رخ همه می کشد 2- مسیرهای کوه نوردی که از دره ها و صخره های صعب العبور می گذرند به غیر از جاده اصلی که راحت ترین راه رسیدن به قله عینالی‌ست، دره ها و صخره های به نسبت سخت گذر نیز وجود دارند که صعود از آنها به تجهیزات و تجربه کافی نیاز دارد و کار هر کسی نیست. تعدادی از این دره ها در کوه عینالی مشهورترند و کوه نوردان حرفه ای از آنها برای صعود به بالای کوه استفاده می کنند. یکی از آنها، دره ایلان اوچانلار نام دارد که در سمت جنوبی قله و ضلع شمالی ایستگاه اول تله کابین قرار گرفته و تخته سنگ های مرتفع و بلند جلوه خاصی به آن می خشیده اند. این سنگ ها همچنین محل تمرین سنگ نوردان نیز هست. دره دیگری که برای کوهنوردی از آن استفاده می کنند، دره قلبه زن است که مابین دکل مخابراتی و دره ای به نام داشکسن لر واقع شده و برای خاک قرمز رنگ خود مشهور است. دره مشهور دیگر، قانلی دره است که در سمت شمالی دکل مخابراتی قرار دارد و یکی از دیدنی ترین دره های عینالی به شمار می آید. دره های کهلیک بولاغی و دوه چی کهلیک بولاغی در نزدیکی شمال قله و سمت رود آجی چای از دیگر مکان های محبوب صعود به سمت قله به شمار می روند. 3- کوه دند در کنار کوه عینالی، کوه دند یا دن داغی یا کوه گندم نیز یکی از اصلی ترین کوه ها و قله ها برای صعود است و بیشتر افراد حرفه ای و عاشق کوه نوردی راهی آن می شوند. این کوه با شکوه با قله 2800 متری خود و چشمه های «ایمام آغاجی» و «سویدلو» طبیعت گردان و گردشگران را برای صعودی جانانه و لذت بخش به سوی خود می خواند. رود مهم و معروف آجی چای از دامنه جنوبی آن عبور می کند و راهی شهر تبریز می شود و دشت های آن را سیراب می کند.

چرا کوه عینالی تبریز؟

• یکی از مناطق مهم تفریحی و کوه نوردی شهر تبریز است.

• تله کابین تبریز شما را از پای کوه عینالی به بالاترین نقطه آن می رساند.

• بقعه عون بن علی در بالای این مجموعه قرار دارد و یکی از زیارتگاه های محبوب و مهم شهر تبریز است.

• تفرجگاه عینالی یکی از ده جاذبه برتر گردشگری تبریز به حساب می آید.

• یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی به ویژه سلفی انداختن در تبریز است.

• دریاچه مصنوعی داغ گلی، جلوه بسیار زیبایی به طبیعت کوه عینالی داده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
ایران، استان آذربایجان شرقی، تبریز، بزرگراه پاسداران، کوه عینالی