number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

چشم‌هایتان را ببندید و فکر کنید که روی تپه‌ای با چمن‌های خیس نشسته‌اید. در ده متری ابرها، شبیه به یک توده پنبه متراکم. صدای زنگ گله و پرنده‌ها از نزدیک به گوش می‌رسد. اینجا بهشت نیست؛ بلکه دهکده‌ای واقعی در یکی از روستاهای املش است که با بهشت مو نمی‌زند. دهکده‌ای به  اسم هلو دشت که یک قدم تا رویا فاصله دارد.

هلودشت کجاست؟

هلودشت در منتهی‌الیه جنوبی دهستان لات لیل و شهرستان املش قرار گرفته و تا خود شهر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این منطقه اول باید به لاهیجان برویم، از لاهیجان به سمت املش حرکت کنیم و وقتی به املش رسیدیم از مردم محلی آدرس هلودشت را بپرسیم. از لاهیجان تا هلودشت حدودا ۴۵ دقیقه راه است. بعد از املش باید در جاده لات لیل بلوردکان به سمت روستای لات‌لیل حرکت کنیم. جاده‌ای که از لات لیل به سمت هالی دشت می‌رسد و کوهستانی و دیدنی‌ست. سرانجام نرسیده به بلوردکان باید دوراهی را به سمت چپ بپیچیم تا به هلودشت برسیم.

چرا باید هلو دشت را از نزدیک دید؟

هالی دشت گیلان منظره‌ای دارد که احتمالا مشابه آن را در عکس‌های فیلبند هم دیده‌ باشیم، اما فیلبند آنقدر شلوغ و توریستی شده که شاید ما را از هدفمان دور کند. اگر کسی دلتنگ صبحانه‌ای محلی یا درست کردن آتش برای پختن کباب باشد هلودشت مکان مناسبی برای تفریح است. ساکنان این منطقه زیاد نیستند؛ حتی در زمستان اینجا خالی از سکنه می‌شود و حتی اداره جنگل‌داری آن را به « پارک جنگلی هالی‌دشت» می‌شناسد. همین جمعیت کم به ما خبر از روستایی بکر در دل کوه و جنگل می‌دهد که دیدنش را نباید از دست داد. از سوی دیگر اگر خوش‌شانس باشیم، اقیانوس ابر در این منطقه منتظر ماست. همچنین یک قهوه‌خانه محلی هم در این منطقه وجود دارد که غیر از چایی خوردن برای ما امکان معاشرت با ساکن محلی این روستا را فراهم می‌کند. یکی از ساکنان مشهور اینجا که احتمالا در سفر به هلودشت املش به او برخورد خواهیم کرد موسی هالی دشتی از ساکنان قدیمی اینجاست. اگر تابستان به هالی‌دشت گیلان بیاییم می‌توانیم در مراسمی که به مناسبت شروع سال دیلمی در ۱۵ مرداد ماه برگزار می‌شود شرکت کنیم. در این مراسم مردم محلی از شهرهای دیگر با شعرخوانی، اجرای موسیقی و رقص محلی به پیشواز سال جدید می‌روند.نان در این روز نان محلی می‌پزند و مردها می‌رقصند تا روز شادتری برای هم بسازند. حتی تورهای کوتاهی در همین روزها برای سفرهای یک روزه به هلودشت برگزار می‌شود. نوروزبل به معنی آتش نوروزی و اسم جشنی‌ست که از غروب ۱۷ مرداد برگزار می‌شود. همچنین اگر زمستان به این منطقه برسیم بهترین مناظر را در پیچ‌های برفی این منطقه می‌بینیم.

آبشاری بکر در دل طبیعت

بعد از اینکه به منطقه اصلی ییلاق هلودشت رسیدید، به تماشای آبشاری که در نزدیکی این ییلاق است، بروید، این آبشار از بالای کوه و از دل سنگ ها سرازیر می‌شود و جریان آن به سمت دشت و دریا ادامه می‌یابد. آبِ این آبشار تماشایی از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد که با عبور از دامنه‌های پر شیب جنگل و پس از سرازیر شدن به رودخانه کوچکی تبدیل می‌شود و در ادامه به رودخانه لیل می‌ریزد، سپس به سمت رودخانه شلمان رود می‌رود و در آخر روانه دریا می‌شود.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۳۰ کیلومتری شهر املش،منطقه ییلاقی هلو دشت