number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۶ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

یکی از زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی روستای اشتبین است، این روستا در شهرستان جلفا و در مجاورت رود مرزی ارس قرار گرفته است. روستایی سرسبز در دامنه ارتفاعات پرشیب منطقه جلفا که به صورت پلکانی ساخته شده است و طبق مدارک تاریخی از دوران صفوی به یادگار مانده است. کوچه های روستا تنگ و باریک و سنگ فرش است و نمای بسیار جذابی دارد. آب و هوای این روستای زیبا در مناطق کوهستانی سرد و در سمت دره ها به مراتب گرم تر و معتدل تر است. این روستا در اصل ترکیبی از سه آبادی هراس، سیاوشان و جعفرآباد است و گویش مردمان آن زبان باستانی تاتی است.

روستا معماری بسیار جذابی دارد. کوچه هایی با پله های بسیار و سنگ فرش، بالکن های جذاب با نرده های چوبی، ستون های کنده کاری شده، پنجره های چوبی و ارسی های زیبا. خانه­های قدیمی از معماری دوران صفویه و قاجاریه تبعیت می ­کنند. خانه به سان همه خانه های روستایی از بخش های متنوعی تشکیل شده است اما یکی از بخش های خاص خانه های اشتبین بنه است. اتاقی بدون روزنه و با سقفی بلند و چند ستون اغلب چوبی که تنها یک تنور در آن قرار می گیرد و بنا بر گفته ریش سفیدان در روزگاران قدیم جنبه امنیتی داشته است. به دلیل موقعیت خاص روستا، خانه های روستا تنها در سمت شمال آن پیش روی می کنند.

اطراف روستا پوشیده از جنگل های منطقه ارسباران و باغات میوه است. انار، انگور، گردو، گیلاس، زغال اخته، زردآلو، ازگیل، توت و ...از محصولات روستا است و اغلب محصولات آن به صورت کاملا ارگانیک تولید می­ شود. علاوه بر محصولات خوراکی و میوه های بسیار مرغوب و عسل کوهستانی اشتبین، ابریشم تولیدی این روستا نیز بسیار لطیف و باکیفیت است. این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی فراوان جاذبه های تاریخی بسیاری دارد. وجود یک کتاب تاریخی که به کتاب نادری شهره است و در خود روستا نگهداری می شود و متعلق به سال 1231 است و آنطور که ذکر شده توسط فردی به نام مشهدی محمدعلی نگاشته شده است.

یک مقبره زیبا نیز در روستا قرار دارد که متعلق به شاعر به نام منطقه آذربایجان، ابوالقاسم نباتی است. این شاعر پرآوازه به وصیت خودش در روستای زادگاهش اشتبین به خاک سپرده شده است. خانه تاریخی سلمانزاده دیگر اثر تاریخی روستا است. به گواهی کتیبه موجود بر سر در خانه، خانه سلمانزاده از سال 977 ه.ق به یادگار مانده است. گورستان روستا نیز یکی از آثار تاریخی روستا است که البته حال و روز خوشی ندارد. وجود سنگ قبرهایی با قدمت 800 سال نشان از قدمت بالای این روستا است. روستای اشتبین آب و هوای بسیار مطبوعی دارد و طبیعت آن در بهار و تابستان بسیار چشم نواز و زیبا است. این روستا یکی از زیباترین روستاهای منطقه مرزی جلفا است.

برای رسیدن به اشتبین پس از عبور از شهر جلفا، روستاهای سیه رود، نوردوز و کردشت را پشت سر می گذارید. پس از این روستاها یک سه راهی به نام سه راهی هراس قرار دارد که تابلوی اشتبین در آن مسیر روستا را نشان می دهد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا