number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

عمارت سیف العلما بناب این بنا مربوط به اوایل دوره قاجاریه است که به منزل سیف العلماء شهرت دارد که متعلق به شیخ علی قاضی میباشد و بنا در دو طبقه و با نمایی آجری رو به جنوب بنا گردیده است که مصالح عمده آن چوب ، آجر و خشت است. میتوان گفت این بنا با الگوبرداری از مسجداسماعیل بیگ بناب که مربوط به دوره صفویه میباشد، ساخته شده است.

ایوان جلوی این منزل دارای چهار ستون با پایه ستونهای سنگی درست شده است و مساحت این خانه 450 متر بوده و دارای حیاط در جلوی ساختمان و با عرصه ای در حدود 490 متر میباشد. این خانه در دوطبقه ساخته شده است.

باتوجه به پنجره های موجود در طبقه فوقانی چنین استنباط میشود که این خانه در وسط باغ بزرگی قرار گرفته بود که تماماً در اضلاع چهارگانه آن پنجره های کوچکی جهت تهویه و روشنایی استفاده میگردید. خیابان شهید بهشتی در سالهای قبل باغ ضلع جنوبی ساختمان را به دو قسمت تقسیم و اضلاع دیگر آن نیز بوسیله وراث به قطعاتی تفکیک و به مرور زمان به واحدهای مسکونی و تجاری معاصر تبدیل گردیده است.

درحال حاضر در قسمت شمالی ساختمان، باغ بزرگی هنوز وجود دارد. این عمارت علاوه بر جلوه های معماری خاص خود، یادآور خاطره تاریخی غرورانگیزی نیز از تاریــخ این شهر و مردمانش می باشد: در سال 1297 ه .ق و در جریان حکومت ناصرالدین شاه، فردی بـنام عبیدا... شمزینی در کـردستان قیام کرد. این قیام نظر سه دولـت بزرگ وقت منطقه یعنی ایران، روسیه و عـثمانی را به خود جلب کرده بود. شـیخ عبـید ا... پس از تصرف شهرهای جنوب آذربایجان از جمله ساوجبلاغ و قتل و غارت در میـاندوآب و روســتاهای تابعه قصــــد تصرف بناب را کرده و با 9 هزار تفنگدار و 10 هـزار نفر پیاده نظام به کهریز بازار در نیـم فـرسنگی بناب رسیده و در کوههای قره قشون مستقر شده بود.

این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰، با شماره ثبت ۳۹۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه میزبان موزه صفوی بناب است. تمام آثار این موزه از سكه تا نگارگری به دوره صفوی تعلق دارند. از ارزشمندترین قطعات موزه می‌توان به تصاویری از نگاره‌های شاهنامه تهماسبی، یكی از شاهكارهای هنری مكتب تبریز در دوره صفوی اشاره کرد. 

رزو هتل های تبریز با 70% درصد تخفیف

رزرو تور تبریز با 60% درصد تخفیف

و اما آدرس این مکان دیدنی:
بناب، محله گزاوشت، خیابان شهید بهشتی (خیابان دریا )