number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7  number=8

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

دره دارانداش دارانداش روستایی در ۲۴ کیلومتری شهرستان زنوز واقع در استان آذربایجان شرقی می‌باشد و شهرت آن بخاطر وجود دالانهای آبرو زیبایی میباشد که در مسیر رودخانه در اثر فرسایش بوجود آمده است. برای رسیدن به این منطقه بایستی از مسیر تبریز مرند زنوز و زنوزاق دارانداش گذر نمایید در ضمن داشتن تجهیزات از جمله طناب و نردبان و همچنین راهنمای آشنا به سنگ نوردی ضروری است. مسیر به این شرح میباشد که پس از عبور از روستای دارانداش وارد دره رودخانه شده که حدودا دو ساعت به طول می‌انجامد و بعد از آن در مسیر عکس حرکت اب حرکت کرده و پس از ۲۰دقیقه به دالانهای سنگی میرسید که طی این مسیر با کمک نردبان وطناب البته در دو یا سه منطقه ،حدودا یک ساعت و نیم زمان میبرد بعد از عبور از این منطقه به قسمتهای بالا دست رودخانه رسیده و از انجا به جاده برمیگردیم.

این دره تماشایی نام‌های مختلفی دارد. دارانداش، داران داش و درندشت از جمله آن‌ها است که داش در زبان ترکی به‌معنای سنگ است و شاید دلیل به کار بردن این اسم به خاطر وجود صخره‌ها و سنگ‌ها باشد.

گوورچینلیق، گورچینیک دره سی و دره گورچینیک؛ از دیگر نام‌هایی است که محلی‌ها برای دره دارانداش به کار می‌برند. دلیل این نام‌گذاری بی‌ارتباط با وجود کبوتران و پرندگان در دالان‌ها و لابه‌لای صخره‌های دره نیست؛ به‌گونه‌ای که با پیمایش این دره و در طول مسیرتان، آن‌ها را می‌بینید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان آذربایجان شرقی، شهرستان مرند، ۲۴ کیلومتری زنوز، روستای هریس