number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در 17 کیلومتری شهر بناب از شهرهای استان آذربایجان شرقی، در دهستان بناجوی شمالی و در نزدیکی روستای قیماسخان دره ای قرار دارد که بسیار زیبا و چشم نواز است. این دره در مجاورت دو روستای تاریخی قیماسخان و روستای توتاخانه قرار گرفته است و علاوه بر قدمت تاریخی بلند بالا، مناظر بسیار چشم نوازی دارد. توران درسی یا توران دره یکی از تفرجگاه های محبوب شهر بناب است که حداکثر چهار کیلومتری طول دارد و اراضی مشترک بین دو روستای قیماسخان و توتاخانه است. برای رسیدن به توران دره به از مسیر جاده روستای شورگل به سمت روستای قیماسخان حرکت می کنید. مسیر تا رسیدن به جاده ورودی روستا آسفالته و باقی راه تا روستا شوسه است.

5 کیلومتر پس از گذر از قیماسخان و قبل از روستای توتاخانه به توران درسی یا توران دره خواهید رسید. این دشت زیبا 22 کیلومتری با شهر بناب فاصله دارد. توران دره دشتی وسیع بر سینه کش کوه است که از چشم انداز کم نظیری برخوردار است. دشتی که در بهار و تابستان یک سره سرسبز و پوشیده از گل­های وحشی است. شقایق­های کوهی از جلوه­های زیبای توران درسی است. در این دره باغ های میوه اهالی هر دو روستا نیز به چشم می خورد. گیاهان کوهی و بوته­های گل همه جای دشت از میان صخره ها بیرون زده و چشم ادازهای زیبایی را خلق کرده اند. با پیچیدن عطر و بوی گل های وحشی در دشت و ترکیب آن ها به عطر دل انگیز گیاهان معطر کوهی و آب و هوای مطبوع و کوهستانی توران دره این منطقه بسیار دنلشین تر می شود.

مراتع سرسبز و آب و هوای بسیار مطبوع و بوته های گلی که تمام دشت را در بر گرفته است توران دره را به یکی از تفرجگاههای محبوب بناب تبدیل کرده است. دو روستای قیماسخان و توتا خانه با معماری پلکانی و خانه های سنتی با در و پنجره های چوبی به راستی آن ها را همپای ماسوله کرده است و می توان آن ها را ماسوله بناب نامید. روستاها در شیب کوه قرار گرفته و چشم انداز دلربایی از مراتع و دشت های وسیع روبروی کوه ها به نمایش می گذارند. روستای تاریخی صور با شهرتی جهانی و قدمتی 2500 ساله، غارهای چخماقلو و چوبوقلو، ارتفاعت جین قیه سی، قزل داغ و ... از  دیگر جاذبه های نزدیک به توران دره بناب است. هر دو روستا شامل امکاناتی همچون آب لوله کشی و سیستم برق رسانی می باشند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
17 کیلومتری شهر بناب