مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

تسوج (طروج، طسوج، تسوگ) شهری در شمال دریاچه ارومیه و در غرب استان آذربایجان شرقی و مرکز بخش تسوج از توابع شهرستان شبستر است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۷,۵۲۲ نفر بوده‌است.تسوج در ۴۰ کیلومتری غرب شبستر (مرکز شهرستان)، ۵۵ کیلومتری شرق سلماس، ۱۱۰ کیلومتری غرب تبریز (مرکز استان)، ۱۴۰ کیلومتری شمال ارومیه و ۷۲۱ کیلومتری شمال‌غرب تهران (پایتخت) واقع شده‌است.

نام تسوج عربی‌شده تسوگ فارسی است که در زمان ساسانیان به معنای شهرستان بوده‌است.

حمدالله مستوفی در قرن هشتم هجری به علت زیاد بودن جمعیت تسوج در آن دوران، یکی از نام‌های قدیمی دریاچه ارومیه را دریای شور طسوج نام برده  است.

جغرافیا

تسوج در میان کوه‌های علمدار و دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است و آب و هوایی سرد و نسبتاً معتدل بر این شهر حاکم است. شهر تسوج از لحاظ جغرافیایی در ۳۸ درجه و ۱۹ دقیقه شمالی و ۴۵ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی قرار گرفته‌است.

مردم

برطبق آمار سال ۱۳۹۵ خورشیدی از مجموع ۷,۵۲۲ نفر جمعیت ساکن شهر تسوج و دیزج شیخمرجان، ۳,۷۴۲ نفر مرد و ۳,۷۸۰ نفر زن هستند که مجموعاً در قالب ۲,۵۱۴ خانوار ساکن این شهر هستند؛ و بعد خانوار ۳٫۲ و نسبت جنسیتی ۹۸٫۸ می‌باشد جمعیت شهر تسوج در سال ۱۳۷۵ برابر ۳۲۳۵۰نفر و در سال ۱۳۸۵ برابر ۳۶۷۸۰نفر بوده‌است و طبق آمار سال ۱۳۸۵، ۷۲ درصد از مردم این شهر باسواد و ۲۸ درصد بی سواد بودند.

کشاورزی

از لحاظ کشاورزی، خشکبار، مخصوصاً قیسی، زرد آلو، آلوبالو، گردو و بادام تسوج، معروف بوده ولی در سال‌های اخیر به علل نامعلومی بیشتر درختان این شهر دچار آفت زدگی شده‌است. از اصلی‌ترین صادرات تسوج، خشکبار است که به کشورهای همسایه همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود؛ و از میوه‌های تر، سیب لبنانی و گلابی تسوج تحت عنوان تسوج آرمدی معروفیت خاصی دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شمال دریاچه ارومیه، غرب استان آذربایجان شرقی ، مرکز بخش تسوج