number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

موزه مراغه که در شهر مراغه استان آذربایجان شرقی قرار گرفته در مجاورت مقبره شاعر شهیر مراغه ای ، رکن الدین اوحدی مراغه ای، قرار گرفته است. این موزه تنها به نمایش آثاری می پردازد که متعلق به دوران حکومت ایلخانیان است. پس از یورش ویرانگر مغول ها به ایران اغلب شهرهایی که در مسیر هجوم مغول ها واقع شده بودند با خاک یکسان شدند. نخستین شهری که در میان ویرانه های مغول ها کم کم شروع به ساخته شدن و آباد شدن کرد شهر مراغه بود که به دلیل موقعیت سوق الجیشی آن به عنوان اولین پایتخت حکومت ایلخانی انتخاب می شود. همین دلیل سبب می شود تا آثار فراوانی از دوران ایلخانی در این شهر به یادگار بماند. مراغه را شاید بتوان نقطه تولد دوباره ایران نامید.

با حضور طولانی و قدرتمند سلسله ایلخانی این شهر مناسب ترین گزینه برای تاسیس یک موزه در باب سلسله ایلخانی است. در این موزه آثار متفاوتی از سلسله ایلخانی در چند دسته بندی به نمایش گذاشته شده است. موزه در سال 1364 احداث می شود اما تبدیل آن به موزه ایلخانی در سال 1375 صورت می گیرد. البته علاوه بر آثار ایلخانی آثار مربوط به سایر دوره های تاریخی مراغه نیز در آن به نمایش گذاشته شده است. بخش اول مربوط به نمایش آثار فلزی دوره ایلخانی است. بخش های دیگر هم به ترتیب به بخش آثار شیشه ای، آثار سفالی و سکه های رایج در تمام قلمرو حکومت ایلخانی و برخی کتب تاریخی پرداخته است. از آنجایی که شهر مراغه یکی از اصلی ترین مراکز ضرب انواع سکه های طلا و مسی در حکومت ایلخانی بوده است. در این موزه مجموعه ای کامل و کم نظیر از سکه های ایلخانی نگهداری می شود که بسیار قابل توجه است.

سفالگری در ایران در دوران ایلخانی به اوج خود می رسد و در این دوران شاهد آثاری بسیار ناب و زیبا و منحصربفرد هستیم. سفال های نقش برجسته و استفاده از تکنیک های نوین سفالگری در این دوران سبب شدن تا آثار منحصربفرد و برجسته ای از دوران ایلخانی در این موزه به نمایش گذاشته شود. هنر شیشه گری اما به سبب کشتار وسیع صورت گرفته در حمله مغول دچار آسیب فراوانی شده بود بنابراین چند نمونه به دست آمده از هنر شیشه گری ایلخانیان از آثار بسیار ارزشمند به نمایش درآمده در این موزه است. انواع ظروف فلزی و همچنین شمشیری که متعلق به یکی از حکام داغستان بوده است و به طرز زیبایی آراسته شده از مهم ترین آثار موجود در بخش آثار فلزی یا مفرغی ایلخانی است. این موزه از تنوع بالایی برخوردار است و شما را با جزئیات زندگی ایرانیان در دوران ایلخانی آشنا می کند. هه این آثار در یک سالن به نمایش گذاشته شده است.

علاوه بر آثار منحصربفرد دوران ایلخانی در سالن دیگر موزه آثاری از هزاره های پیش از میلاد و دوران ساسانی، اشکانی و همچنین دوره های اسلامی همانند صفویه به نمایش گذاشته شده است. کتیبه ها و ستون مسجد عهد تیموری شیخ بابا، گلوله توپ افشاریه، آثاری از رصدخانه مراغه،  آثاری از گنبد تاریخی مراغه، مجسمه ی مادر از دوران پیش از تاریخ، سکه های ساسانی و آثار مفرغی اشکانی از جمله باارزش ترین آثار به نمایش درآمده در این سالن است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
آذربایجان شرقی ،مراغه