number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

مسجد مقصودبیک یکی از باشکوه‌ترین مسجدهای دورهٔ صفوی به شمار می‌آید.

این مسجد در اصفهان در ضلع شمال شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. این مسجد در سال ۹۸۱ خورشیدی به دستور مقصودبیک، یکی از مباشران ثروتمند دربار شاه عباس یکم ساخته شد.

کتیبه ای در محراب مسجد قرار دارد که اثر خطاط دورهٔ صفوی علیرضا عباسی است. پس از رضایت شاه عباس از این کتیبه، کتیبهٔ مسجد شیخ لطف‌الله به علیرضا عباسی سفارش داده شد. پشت هشتی مسجد در حجره‌ای کوچک آرامگاه میرعماد رقیب علیرضا عباسی قرار دارد.

مسجد مقصود بیک در کوچه تکیه ظلمات، در گوشه شمال خاوری میدان نقش جهان واقع شده و در دوره شاه عباس اول ۱۰۱۰هـ . ق ـ توسط مقصودبیک ـ ناظر شاه ـ ساخته شده است و به دلیل واقع بودن در جوار تکیه ظلمات، به مسجد ظلمات معروف شده است. این مسجد، از بناهای زیبای دوره شاه عباس و دارای کاشی کاری معرق و کتیبه‌های نفیسی است. به نظر می ‌رسد که بنای مسجد در اصل بسیار وسیع‌تر از بنای کنونی بوده که به مرور زمان بخش‌های مختلف آن مورد تصرف قرار گرفته و در حال حاضر به صورت شبستانی گنبددار با سردری کاشی کاری درآمده است. شبستان مسجد با طرح مربع دارای چهار شاه نشین در اضلاع و گنبدی برفراز است. در ضلع جنوبی شبستان، محرابی کاشی کاری و نفیس با کتیبه‌ای تاریخی وجود دارد. سردر مزبور درگذشته متحمل صدمات زیادی شده بوده که در دوره اخیر مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است. کتیبه ای به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی مورخ ۱۰۱۰هـ. ق بر سردر آن قرار دارد. در ضلع خاوری صحن کوچک مسجد مقصود بیک، آرامگاه میرعماد قزوینی ـ خوشنویس پرآوازه زمان شاه عباس ـ قرار گرفته است. این بنا به شماره ۱۲۱ به ثبت تاریخی رسیده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اصفهان در ضلع شمال شرقی میدان نقش جهان