number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

موزه موسیقی اصفهان یکی از آثار ارزشمندترین و پربازدیدترین مناطق گردشگری در حوزه هنر و تمدن ایرانی است. این موزه در برگیرنده 300 نوع از انواع مختلف سازهای ایرانی بوده و یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای گردشگران علاقه مندان به حوزه هنر و موسیقی سنتی به شمار می آید.  یکی از ویژگی های بسیار مهم موزه موسیقی اصفهان، اجرای زنده موسیقی و آشنایی با نحوه نواختن انواع آلات موسیقی است. بازدید از بخش های مختلف این موزه یکی از مهمترین و اصلی ترین برنامه های سفر به استان اصفهان بوده و سالانه گردشگران خارجی و داخلی فراوانی را به خود فرا می خواند. 

این موزه، نمایشی از قدمت و تاریخچه فرهنگ و هنر ارزشمند موسیقی سنتی، کلاسیک و مدرن هر کشور و یا منطقه بوده و تصویری گویا از علاقه مندی ها و گرایشات مردم هر منطقه به انواع سبک های مختلف موسیقی به شمار می آید.  موزه های موسیقی شهرها و استان های مختلف کشور، از بخش های متفاوتی در زمینه نمایش و معرفی پارامترهای مرتبط با موسیقی تشکیل یافته و در بیشتر موارد در برگیرنده آرشیو و یا مجموعه ای از سازها و آلات مختلف موسیقی در سبک های مختلف به ویژه موسیقی اصیل و سنتی ایرانی هستند. فرهنگ غنی و افتخارات بی نظیر اقوام مختلف ایران زمین، پیش درآمدی بر شکل گیری و تاسیس تعداد زیادی از موزه های موسیقی در دوران مختلف تاریخ این مرز پرگوهر بوده است. یکی از موزه های سرشناس تازه تاسیس در این زمینه، موزه موسیقی اصفهان است. 

 

ویژگیهای موزه

موزه موسیقی اصفهان، تنها موزه خصوصی تاسیس شده در زمینه نگهداری و نمایش انواع سازها و آلات موسیقی سنتی ایرانی است که توسط مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی در سال 1394 تاسیس و ثبت گردید.  یکی از اهداف اصلی ایده پردازی و شکل گیری این موزه، معرفی و نمایش فرهنگ غنی و نامدار ایرانی در زمینه موسیقی سنتی بوده و از پرطرفدارترین مکان های دیدنی اصفهان در جمعیت گردشگران خارجی این استان به شمار می آید.  این موزه، 300 ساز موسیقی اصیل ایرانی را در خود جای داده و از پیشنهادهای شگفت انگیز برای دوستداران موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به شمار می آید. طراحی بسیار زیبا و هنرمندانه داخل موزه، از مهمترین فاکتورهای موثر در جذب و فراخوانی گردشگران تور داخلی و خارجی استان اصفهان بوده و با استفاده از طرح های زیبای مینیاتوری، علاقه مندان به هنر فاخر موسیقی را به خود جذب نموده است. اجرای زنده تصنیف های مختلف موسیقی در سبک های مختلف و امکان مشاهده نحوه نواختن سازهای ایرانی از امتیازات و ویژگی های منحصر به فرد این موزه در اصفهان بوده و بر جذابیت این اثر فاخر دو صد چندان افزوده است.  این موزه یک سال پس از تاسیس، موفق به کسب رتبه نخست شاخص اصول فنی و استانداردهای فیزیکی از شورای بین المللی موزه های ایران و کسب عنوان بهترین موزه خصوصی ایران از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شد. 

مسیر دسترسی

با توجه به اینکه این موزه از مهمترین و شناخته شده ترین آثار دیدنی در استان اصفهان به شمار می آید، از مکان های معروف گردشگری در اصفهان بوده و به راحتی قابل دسترس خواهد بود.  این موزه در خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی (مهرداد)، پلاک ۷۴ واقع شده و حتی با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس نیز قابل دسترس خواهد بود. همجواری با سایر جاذبه های پربازدید و مشهور اصفهان مانند کلیسای وانک، کلیسای سنت مری و سی و سه پل، منجر به افزایش بازدید و ترددهای گردشگری در این موزه هنری گردیده و یک امتیاز مثبت به شمار می آید. 

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اصفهان- خیابان توحید میانی- خیابان شهید قندی (مهرداد)- پلاک۷۴