number=0  number=1  number=2

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در کوچه حاجیان خانه زیبائی قرار دارد که تاریخ بنای آن به احتمال زیاد اواخر دوران زندیه میباشد. بانی این ساختمان شخصی به نام حاج رسولیها از تجار معتبر و خوشنام اصفهان بوده است .

در چهار جبهه حیاط مستطیل شکل خانه فضاهای آن واقع شده اند. در میانه این 4 جبهه ، 4 تالار زیبا قرار گرفته اند که پوشیده از تزئینات مقرنس، قطار بندی ، گچبری ، طلا کاری و نقاشی روی گچ هستند . متاسفانه قسمتهای مختلف خانه و تزئینات آن آسیب زیادی دیده اند. تالاری که در جبهه شمالی بناواقع شده است از بقیه تالارها وسیعتر است. بخش اندرونی خانه از ساختمان جدا شده و بصورت خانه مستقلی در آمده است.

جبهه جنوبی خانه شامل تالار و دو اتاق سه دری در طرفین آن است که فضاهای آن توسط دو کفش کن از یکدیگر جدا میشوند. طبقه دوم شامل اتاقهای سه دری و دو اتاق دیگر است . تالارهائی که در دو جبهه شرقی و غربی بنا واقع شده اند با ارتفاعی معادل 2 طبقه دارای ارسیهای مرتفع و وسیعی هستند که به سوی حیاط بازمیشوند. ارسی غربی کاملا تخریب شده است. در گوشه جنوب غربی ورودی خانه واقع شده و شامل سر در و هشتی است .

در طبقه بالای هشتی اتاق زیبائی قرار دارد که با اتاق گوشواره جبهه جنوبی خانه مرتبط است . تزئینات فراوان گچبری رنگی نماهای حیاط به مرورو زمان به صورت قطعاتی از دیوار جدا شده اند. این قطعات در عملیات مرمتی سال 1357 و 1364 شمسی تثبیت شده اند و از ریزش آنها جلوگیری بعمل آمده است. نماهای خانه پنجره های متعدد مشبک به شیشه های رنگی و گره چینی چوبی دارند که بیشترآنها آسیب دیده اندوحوض مستطیلی که در وسط حیاط واقع شده زیبائی مخصوص به عمارت می داده است .

با آنکه گذشت زمان و بی توجهی مالکین آسیبهای فراوانی به بنا وارد آورده است هنوز هم این خانه قدیمی یکی از نمونه های زیبای معماری اواخر زندیه به شمار میرود.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اصفهان، خیابان چهارباغ پائین، کوچه درب کوشک، کوچه حاجیان