number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۱۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

مسیر رویایی گردنه حیران در جاده آستارا به اردبیل از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند، این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است. گردنه حیران تقریبا بیشتر مواقع در زیر ابری از مه پنهان است، دره‌ها و کوهپایه‌های پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی و گاوهایی که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایی از کندوهای عسل،اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری می‌آید و آن را فریفته خود می‌کند. بی شک می‌تواند حیران را از زیباترین مناطق سرسبز ایران دانست، کوهنوردانی هم که عازم اردبیل می‌شوند می‌توانند زیبایی‌های این منطقه را با کوهپایه‌های سبلان مقایسه کنند یا با عبور از آن، خستگی صعود را در شب سرد زمستانی فراموش کنند. روستای حیران آستارا یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری کشور می‌باشد. روستای حیران که در جاده آستارا به اردبیل و در میانه گردنه سخت گذر حیران قرار دارد، با توجه به جاذبه‌های گردشگری و سیاحتی خود به یکی از زیبا و پرجاذبه‌ترین مکانهای گردشگری کشورمبدل شده است. این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و کوهپایه ای در پنج سال گذشته مورد توجه طبیعت دوستان قرار گرفته و ساخت و ساز بناهای تفریحی و سیاحتی درآن به شدت چشمگیر است. ایجاد تله کابین در ارتفاعات مشرف بر حیران، بزرگترین طرح عمرانی است که با اجرای آن توسط بخش خصوصی یک گام مهم در توسعه بخش گردشگری آن برداشته خواهد شد. ارتفاعات این روستا که چشمه‌های بسیار زیبای آن از شهرت زیادی برخوردار است هر هفته میزبان صدها کوهنورد از استانهای مختلف است و مسیرهایی مانند "علی داشی" و "آلما تله سی" از زیباترین و پرطرفدارترین مسیرهای کوهنوردی محسوب می‌شود.

آب و هوا و بهترین فصل سفر

تقریبا می‌شود گفت در هر وقتی از سال که به گردنه حیران سفر کنید آب و هوایش خنک است. متوسط هوای این منطقه در دو فصل بهار و تابستان، یعنی دو فصلی که سفر به اردبیل به اوج خودش می‌رسد، در خنک‌ترین زمان ۱۱ درجه سانتی گراد و در گرمترین زمان ۳۲ درجه است. پس لباس گرم یادتان نرود.این منطقه در هر فصلی قشنگی‌های خاص خودش را دارد. ولی بهترین فصل سفر از اواسط اردیبهشت تا اواخر شهریور است. البته این هم باز بستگی به دمای هوا و خوش شانسی شما دارد. چون مثلا ممکن است در تیرماه به این منطقه سفر کنید و برای برگشتن و نجات از رطوبت و دم هوا لحظه‌شماری کنید. در پاییز درخت‌های این منطقه به رنگ‌های مختلف درمی‌آیند. در زمستان به دلیل وجود مه زیاد و بارش سنگین برف، گردنه حیران بسته می‌شود. دمای هوای زمستان‌ها گاهی در این نقطه به منفی ۲۳ درجه هم می‌رسد. عجیب و باورنکردنی سرد.

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

خود گردنه مهمترین جاذبه اینجاست. گردنه‌ای که پوشیده از مه‌است، در یک طرفش می‌شود جنگل‌های پارک ملی هیرکان، متعلق به کشور آذربایجان را دید و در طرف دیگرش کم کم مراتع هم پدیدار می‌شوند و گاو و گوسفندهایی که بین علف‌ها و کلبه‌ها در حال چرائند، درست مثل یک تابلو نقاشی. روستاهای این منطقه یکی از جاذبه‌هاست. در ۳۰ کیلومتری آستارا روستای حیران قرار گرفته، روستایی که در کل ۷۰ نفر جمعیت دارد و کلش ۲۲۰۰۰ هکتار است. آب و هوای ییلاقی اینجا بهترین مامن برای فرار از گرمای هواست. در گذشته‌ها دور و زمان ساسانی، خان‌های آستارا در این روستا ییلاق می‌کردند. در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا-اردبیل، روستای مِشِند قرار گرفته. مش در زبان تالشی به معنی زنبور است و مشند یعنی جایگاه زنبور. این روستا نیز طبیعت شگفت‌انگیزی دارد. روستای کشفی در فاصله ۱۵ کیلومتری آستارا واقع شده، هم آرام است و هم خوش آب و هوا. کوهپایه‌های این منطقه برای کوهنوری مناسب است. روستاها و ارتفاعات این منطقه پر از بوته‌های تمشک است.

دهکده گردشگری حیران

اگر دلتان تفریح و هیجان هم بخواهد، در کیلومتر ۳۵ جاده آستارا-اردبیل ، در منطقه معروف به حاجی امیر می‌توانید به مجموعه توریستی-تفریحی حیران بروید. این مجموعه در سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و در حاشیه کوهستان قرار دارد و ایستگاه بالای آن به جنگل‌های فندقلو می‌رسد. اما بهترین تفریح در اینجا شاید تله‌کابین باشد که از بین جنگل‌های فندقلو می‌گذرد و قلعه بابک، از قلعه‌های دوره ساسانی را هم می‌شود از داخل کابین‌هایش در دوردست‌ها دید. تله کابین حیران ۱۷۵۲ متر طول دارد. این تله کابین ۶ کابین معمولی و سه کابین vip با صندلی‌های مبله چرمی، یخچال با وسایل پذیرایی، سیستم پخش موسیقی و شیشه‌های دودی دارد، ولی کی دلش می‌خواهد آن منظره حیرت‌انگیز را از پشت شیشه‌های دودی ببیند. ۱۳۵۰ نفر در هر ساعت می‌توانند با این وسیله جابه جا شوند. از دیگر امکانات این مجموعه توریستی-تفریحی، پیست کارتینگ با ۵۰ ماشین که در ۱۰۰۰ متر می‌توان آنها را راند و ترامبولین یا تشک پرش درجا یا بپر بپر است. شما همچنین شانس سوار شدن به طولانی‌ترین و بلنترین سورتمه ایران را هم دارید. این سورتمه در مسیر رفت تنها ۱۲۰ متر ارتفاع دارد، ولی از ارتفاع ۱۲۰۰ متری برمی‌گردد. این مجموعه همچنین رستوران، کافی‌شاپ و مرکز خرید هم دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
جاده آستارا به اردبیل