number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۲۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در عصری که انسانها در زندگی فردی و اجتماعی خود با مخاطرات و مشغولیات ذهنی زیادی روبرو هستند و دست و پنجه نرم میکنند مشاهده گل که سمبل لطافت و نماد زیبایی است و قرار گرفتن در فضایی دلنشین و سبز، فطرت زیبا دوستی انسان را بر می انگیزاند و موجبات تلطیف روح و روان آدمی را فراهم می کند. 

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان ، نصف جهان ، باغ گلها میباشد که از ویژگی‌های منحصربه‌ فرد ی برخوردار است از جمله وجوه چندگانه تفریحی، آموزشی، فرهنگی و تحقیقاتی آن و ارائه بیش از 700 گونه گیاهی متنوع است که در کنار عناصر و سبک مختصات باغهای سنتی ایران، متبلور گردیده است. این باغ زیبا در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود قرار دارد.

باغ گلهای اصفهان از بخش های مختلفی تشکیل شده است از جمله باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آمفی تئاتر روباز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و… وسعت این باغ 2500 متر و ارتفاع آن 3 متر است و 250 گونه گیاهان صخره‌ای که نمایی از طبیعت را ارائه می‌کند، در این باغ کاشته شده است.

در طراحی این باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی کوتاه جریان می‌یابد و سرانجام به برکه برخورد می‌کند. همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است. 800گونه درخت و 400 گونه مختلف گل این باغ را تزیین کرده است.

سالانه حدود 700 هزار گردشگر خارجی و 200 هزار گردشگر داخلی از این مجموعه بازدید می کنند. به منظور تلطیف هوای باغ و تداعی کننده آبگیری های طبیعی ، برکه بزرگ در باغ تعبیه شده است که وجود پرندگانی مانند مرغابی و اردک، جانوران آبزی مانند ماهی، خرچنگ، لاک پشت و گیاهان آبزی مانند نیلوفر آبی که صبحگاهان با طلوع خورشید گلهای زیبایش را آرام آرام باز میکند و گیاهانی دیگر مثل لویی و از همه زیباتر انعکاس تصویر درختان حاشیه برکه بر تصویر زیبای برکه دو چندان افزوده است. ساعات بازدید از باغ گلها همه روزه ازساعت ۷ الی ۱۹ میباشد که شما عزیزان میتوانید دیدن از این باغ زیبا را در برنامه های تفریحی خود قرار دهید.

بخش‌های مختلف مجموعهٔ باغ گل‌ها

پاویون ورودی: پاویون ورودی شامل ساختمانی است به ابعاد ۹ در ۶ متر و بلندی ۶ متر که در طبقهٔ همکف آن دفتری برای ارائهٔ اطلاعات دربارهٔ باغ و نمایشگاه بذر قرار دارد. از سکوی طبقهٔ یکم می‌توان چشم‌انداز کلی پارک را تماشا کرد. طبقهٔ دوم این بنا دارای یک سالن برای نمایش فیلم و اسلاید انواع گیاهان است.

باغ صخره‌ای: مساحت این باغ ۲۵۰۰ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره‌ای در این باغ کاشته شده‌اند.

آبشار باغ: این آبشار در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از بلندای ۴ متری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه می‌ریزد. در ساختمان آبشار انواع سنگ‌های رودخانه‌ای به کار رفته‌است تا آبشار کاملاً طبیعی به چشم آید.

برکه: برای لطیف تر کردن هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی آن ساخته شده‌است.

محوطهٔ مخصوص کودکان: در باغ با انواع پرچین‌ها محیطی برای بازی کودکان ساخته شده‌است.

محوطهٔ باغ: سطح کلی باغ چمنکاری است و با در نظر گرفتن باغچه‌ها در طرح‌های گوناگون، کاشت گل‌های فصلی، یک ساله، دو ساله، همیشگی و درختچه‌های زینتی میسر شده‌است. در میانهٔ باغ، طرح فرش بوته و ترنج با گل‌های مختلف نقش شده‌است. گذرگاه‌های باغ که تقریباً ۵۰۰۰ متر مربع است با سنگفرش‌های گرانیتی در طرح‌های گوناگون فرش شده‌است.

باغ رز: باغ رز، مجموعهٔ باغچه‌هایی است که برای کاشت انواع گل‌های رزی که در ایران کاشته می‌شود، ساخته شده‌است.

گلخانه: با توجه به کمبود گل در فصل زمستان، گلخانه‌هایی به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع شمال شرقی باغ ساخته شده‌است که بازدید از انواع گل را در فصل‌های سرد برای مهمانان باغ ممکن می‌سازد.

باغ گیاهان دارویی و خوراکی: این مجموعه با مساحت ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه گیاهان دارویی و خوراکی منطقه‌های مختلف ایران است.

آب‌نماها: گذرگاه‌های اصلی و فرعی با آب‌نماهایی به اندازهٔ ۴۰ در ۸۰ سانتیمتر به همراه فواره‌هایی زینت داده شده‌اند. آب به کار رفته در آب‌نماها از مرکز باغ به آب‌نماها وصل شده و پس از بازگشت دوباره به صورت چرخشی جریان پیدا می‌کند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی