number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۵ از ۱۴۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

یکی از اقدامات جالب شهرداری اصفهان در راستای اقدامات گردشگری و تفریحی استان اصفهان که در چند سال اخیر انجام داده است، ساخت و احداث باغ پرندگان اصفهان است. این باغ همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، برای اولین بار در ایران تاسیس شده و یکی از معدود باغ های مختص به پرندگان در منطقه ی خاورمیانه است. این باغ زیبا هم مرکزی برای بازدید و بررسی و تحقیق بر روی گونه های مختلف پرندگان است و هم دارای فضایی تفریحی و بسیار دلنشین برای مراجعین و گردشگرین این باغ و استان اصفهان می باشد. درباره ی تاریخ شروع به کار باغ پرندگان اصفهان باید این مورد را بگوییم که این باغ در مرداد ماه سال ۱۳۷۵، فعالیت خود را آغاز کرد و از آن تاریخ به بعد، آماده ی ارائه ی خدمت به مراجعین خود تا به الان بوده است. مساحت این باغ، ۵۵ هزار مترمربع است و یکی از جاذبه‌های عظیم تفریحی شهر اصفهان نیز به حساب می آید. مساحت داخلی باغ نیز ۱۷ هزار مترمربع و مساحت توری زیر باغ هم که روی ۱۶ ستون متحرک بنا شده است و هر کدام به ارتفاع حداکثر ۳۲ متر قرار گرفته اند، روی هم حدودا ۴۰ هزار مترمربع است. باغ پرندگان عضوی از مجموعه ی پارک جنگلی ناژوان و رودخانه ی زاینده رود است. در این باغ بیش از ۱۳۰ نوع از انواع مرغ و پرنده نگهداری می شود و همین امر باعث شده تا گردشگران و مسافرانی که به استان اصفهان سفر می کنند، حتما برای دیدن این گونه های پرندگان به این باغ سر بزنند. ضمنا این مکان یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق در اطراف زاینده رود است که دارای آب و هوایی مناسب و معتدل است و برای نگهداری این پرندگان بسیار مناسب است. در سال های اخیر بخش خصوصی اصفهان به کمک شهرداری این شهر، نمونه‌هایی از پروانه‌های زیبا و کمیاب موجود و نمونه‌هایی از انواع خزندگان موجود در طبیعت را برای آشنایی و وسعت بخشیدن به انواع گونه های جانوری باغ و تنوع بیشتر برای بازدیدکنندگان گرد‌آوری کرده و در مجموعه‌ ی باغ پروانه‌ها و باغ خزندگان نگهداری می کند. باغ پرندگان، فقط به ارائه ی خدمات تفریحی مشغول نیست و علاوه بر داشتن جاذبه‌های تفریحی و گردشگری، واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی جانوری و پرندگان را در دل خود نیز دارا می‌باشد. واحدهای تخصصی علمی که در باغ پرندگان اصفهان فعال هستند عبارتند از :

واحد تکثیر

در واحد تکثیر شرایط و امکانات مناسب جهت ادامه ی نسل پرندگان و تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان موجود را فراهم می کنند. نگهداری از جوجه‌های به دنیا آمده تا مرحله رسیدن به سن تعادل و به اصطلاح بزرگ سالی، برای رهاسازی در باغ پرندگان به عهده ی بخش تکثیر است.

واحد تغذیه

در واحد تغذیه به نیاز انواع گونه‌های مختلف پرندگان که نیازهای غذایی متفاوتی دارند رسیدگی می کنند. البته باید این نکته نیز ذکر شود که منبع تأمین این نیازها نیز در هر گونه ی پرندگان متفاوت است. بعضی از پرندگان میوه‌خوارند، برخی دانه‌خوار، برخی گوشت‌خوارند و برخی همه چیزخوار هستند. نیازهای پرندگان بر اساس جداول احتیاجات غذایی آنان برآورده می‌شود.

واحد کلینیک و بهداشت

وظیفه این واحد این است که پرندگان بیمار را تشخیص دهد و پس از تشخیص بیماری آن ها و پس از معاینه کامل آنان، بر اساس نظر دامپزشکی که متخصص باغ پرندگان است و همچنین نظر کارشناس مربوطه برای درمانشان اقدام شود. همچنین واکسیناسیون ماهانه پرندگان باغ بر علیه بیماری به اسم نیوکاسل نیز از وظایف بخش کلینیک و بهداشت می باشد. ضد عفونی کردن و حفظ بهداشت کلیه قسمت‌های باغ پرندگان، به عهده بخش کلینیک و بهداشت است.

واحد قرنطینه

در شرح وظایف باغ پرندگان این گونه آمده است که به این خاطرکه این باغ پذیرای پرندگانی است که از سوی دوستداران پرنده به باغ پرندگان اهدا می‌شود. علاوه بر این در دوره‌های مختلف بسته به نیاز باغ، پرندگان جدیدی برای یاغ خریداری می‌شوند. البته جهت کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از گسترش آن ها در باغ، پرندگان تازه وارد و تازه خریداری شده، ابتدا به مدت۱۰ الی ۱۴ روز، وارد قرنطینه می شوند و پس از انجام آزمایشات لازم بر روی آن ها از سمت تیم بهداشت، در صورتی که سلامت باشند، وارد باغ پرندگان و قفس ها می‌شوند.

واحد تاکسیدرمی

این واحد هم نیز وظیفه ی پیاده کردن فنونی را دارد که بدن یک پرنده را پس از مرگ، مدت ها نگه دارد. در بخش تاکسیدرمی، پس از پوست کنی جسد حیوان و چربی زدایی از لایه های پوست و همچنین فن پر آرایی، قالبی که به اندازه ی بدن پرنده تهیه شده است را آماده می کنند و سپس، پس از اسکلت‌بندی قالب پوست پرنده روی این قالب ساخته شده کشیده می‌شود. لازم به ذکر است که در هر یک از این بخش هایی که برای شما نام بردیم، تحقیقات علمی و تئوریک و البته عملی بسیار مفیدی بر روی انواع گونه‌های پرندگان این باغ انجام می‌شود. شدت این محافظت و عمل های علمی باغ به این صورت است که باغ پرندگان علاوه بر این که جاذبه‌های گردشگری و تفریحی برای گردشگران دارد، جنبه‌های علمی آموزشی و تحقیقاتی برای محققان و جانورشناسان نیز پیدا کرده است و خیل علاقه ‌مندان به تحقیق در مورد پرندگان و جانوران را برای بهره مند سازی از این فضا به باغ پزندگان اصفهان می کشاند. در باغ پرندگان، زیستگاه‌ها و اقامت گاه های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی این پرندگان در محیط زیست، برایشان در نظر گرفته شده است. به همین خاطر در باغ پرندگان اصفهان در هنگام بازدید، شما شاهد پنج محیط متفاوت برای شبیه سازی زیست بوم پرندگان هستید. این اقامت گاه های مختلف عبارتند از: برکه‌ها، صخره‌ها، قفس‌هایی از جنس شیشه‌، قفس‌هایی از جنس آهن و شبیه سازی فضای سبز جنگلی.

 

 

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اصفهان- میدان سهروردی- خیابان الفت.