number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۸-۱۵

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۲۸۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

اسکی از آن دست ورزش‌های مفرح و هیجان آفرینی‌ست که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت و زمستان را بدون آن تجربه کرد و برای تهرانی‌ها و البرزنشین‌ها، «پیست اسکی دیزین» یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجربه‌ی این ورزش به شمار می‌آید. این پیست با کسب تاییدیه، برای برگزاری مسابقات رسمی توسط فدراسیون جهانی اسکی، به عنوان نخستین پیست بین المللی ایران شناخته شده است و امروزه یکی از مهم‌ترین پیست‌های اسکی ایران و منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود. البته باید این نکته را گفت، به جز امکانات اسکی، وجود تسهیلات خاص برای عموم مردم سبب شده تا این پیست مقصد خوبی برای خلق یک آخر هفته‌ی متفاوت در کنار خانواده و دوستان باشد. هم از تهران تا جاده ی چالوس فاصله دارد. اگر تصمیم گرفتید تا به دیزین بروید، ما به شما مسیر جاده ی چالوس را پیشنهاد می کنیم زیرا مسیر جاده ی چالوس بسیار سر راست از مسیرهای دیگر است. اگر از سمت جاده ی چالوس وارد شدید توجه داشته باشید که باید بعد از هتل گچسر وارد ورودی ولایت ‌رود شوید تا پس از طی مسافتی و در نهایت به دیزین برسید.

تفریحات زمستانی دیزین

بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط در بهار و تابستان می‌شود تفریح کرد. این عده معمولا زمستان‌ها به بخاری می‌چسبند و منتظر بهار می‌مانند؛ اما گروهی هم هستند که حتی در سردترین روزهای ماه هم از خانه بیرون می‌زنند.چند کیلومتر که از تهران دور شویم دیگر هیچ‌چیز شبیه به این شهر دودگرفته و پرترافیک نیست. وقتی به زمین برفی دیزین می‌‌‌رسیم سفیدی کوه‌ها چشم را می‌زند و این برای ما که فوقش یک یا دو روز در سال برف می‌بینیم اتفاق نادری است.

چرا دیزین؟

در تهران علاوه بر دیزین پیست‌های دیگری هم وجود دارد، اما هیچ‌کدام به پای اینجا نمی‌رسند. این پیست اگرچه دهه ۴۰ تاسیس شده، اما هنوز هم فدراسیون جهانی استانداردهایش را تایید می‌کند. دیزین تهران، ۲۳ پیست دارد و یکی از خوبی‌هایش این است که پیست حرفه‌ای‌ها از مبتد‌ی‌ها جداست، چون شیب این پیست‌ها برای مبتدی‌ها خطر زیادی دارد. پیست چمن هم در اینجا هست که مناسب تابستان‌هاست تا کسی در روزهای گرم سال بیکار ننشیند. این پیست در شمال غربی دفتر مدیریت و جنوب رستوران چمن واقع شده که با ۶۵۰ متر طول هر سال مسابقات مخصوصی در آن برگزار می‌شود. اسنوپارک و پیست یو هم بالای رستوران چمن قرار گرفته‌اند.در پیست دیزین هفت تله‌اسکی بشقابی، دوبل مایر، سی چال، گوزنی، پشت ویل، مبتدی، چمن و یک تله اسکی چکشی هم وجود دارد. دو تله‌سیژ قله و چمن هم شما را به بالای کوه می‌برند و فرق‌شان با تله‌کابین در این است که فقط از یک نیمکت و محافظ تشکیل شده و دیگر شباهتی به اتاق‌های کابین ندارد. دیزین تهران چهار تله‌کابین هم به اسم‌های شاله، قله، دره و چمن دارد.

رستوران های دیزین

پنج رستوران مختلف در اطراف دیده می‌شود که می‌توانیم بعد از بالا پریدن‌های زیاد با شکمی گرسنه به آنها سر بزنیم. رستوران‌ شاله در ارتفاع ۲هزار و ۹۰۰ متری و رستوران چمن در ارتفاع ۲هزار و ۶۰۰ متری کوه قرار دارد.

نکات قابل توجه قبل از رفتن به دیزین

دیگر هر کسی می‌داند که برای پیست رفتن باید با خودش لباس گرم بردارد، اما می‌توان علاوه بر چوب، لباس اسکی را هم با مبلغی بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان همان‌جا کرایه کرد. پمپ بنزین تا دیزین ۱۸ کیلومتر فاصله دارد و موقع برگشتن جای نگرانی برای راننده‌ها باقی نمی‌گذارد. اگر اتفاق ناگواری هم افتاد، یک آمبولانس آماده به کار در دیزین همیشه پارک شده است.

بهترین زمان رفتن به دیزین

اینجا از اوایل آذر ماه باز می‌شود و تا اردیبهشت ماه می‌توان در آن اسکی کرد. پس به جای تعطیل کردن تفریح در زمستان می‌توانیم خودمان را برای فصل سرد شادتری آماده کنیم.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کرج. جاده چالوس