number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

یکی دیگر از غذاهای سنتی و اصیل استان کرمانشاه، آش کشک و بادمجان است که بسیار مشهور و پرطرفدار به نظر می‌رسد. مردم این استان معتقدند که تنها کافی است یک بار، طعم و مزه‌ی این خوراک سنتی را امتحان کنید. آش کشک بادمجان، خوراکی بسیار مقوی بوده و به عنوان یکی از غذاهای مجلسی این استان به شمار می‌رود. آشپزان استان کرمانشاه با استفاده از موادی مانند: نخود، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، عدس، برنج، گوشت، کشک، بادمجان، نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و فلفل قرمز، روغن، عصاره‌ی گوشت، پیازداغ، نعناع و سیر به طبخ و تدارک آن می‌پردازند. این غذا که بسیار سنگین هضم محسوب است، بهتر است به عنوان یک وعده‌ی غذایی کامل در نظر گرفته شود.

طرز تهیه

مواد لازم برای تهیه آش کشک و بادمجان:

لوبیا چیتی: نصف پیمانه

نخود: نصف پیمانه

عدس: نصف پیمانه

اسفناج و تره یا برگ چغندر و تره خرد شده: ۵۰۰ گرم

رشته آش : ۲۵۰ گرم

بادمجان: ۲ عدد متوسط

پیاز: ۲ عدد درشت

سیر: ۳ حبه درشت

روغن سرخ کردنی: نصف پیمانه

کشک: ۳۰۰ گرم

زردچوبه، نمک، فلفل قرمز: به میزان لازم

سویا: ۱۰۰ گرم

رب: ۱ قاشق غذاخوری

زیره: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه آش کشک و بادمجان:

حبوبات را از شب قبل خیس کرده، آب آن را تعویض کرده و می‌‌‏گذاریم تا بپزد. داخل قابلمه تا نصفه آب می‌‌‏ریزیم و می‌‌‏گذاریم روی حرارت تا جوش بیاید بعد سبزی و رشته ها را داخل قابلمه می‌‌‏ریزیم. زمانی که رشته‌‌‏ها پخت حبوبات را اضافه می کنیم.

بادمجان‌‌‏ها را که از قبل پوست کنده و حلقه حلقه برش زده‌‌‏ایم، داخل روغن سرخ کرده، به مواد می‌‌‏افزاییم و بعد پیازها را که خلالی برش زده‌‌‏ایم و با زردچوبه و زیره سرخ کرده‌‌‏ایم، همراه با سیر سرخ شده به بقیه مواد اضافه می کنیم.

 

سپس کشک را به مدت بیست دقیقه جوشانده و اضافه می کنیم. در آخر سویا را با روغن و رب از قبل سرخ کرده و مقداری از آن را داخل قابلمه می‌‌‏ریزیم و کمی را برای تزیین نهایی نگه می‌‌‏داریم.

نمک و فلفل را هم در انتها و با توجه به شوری کشک به میزان لازم می‌‌‏افزاییم.

پس از پخت کامل، داخل ظرف مورد نظر می‌‌‏ریزیم و با پیازداغ و کشک و سیر و کمی بادمجان و سویا سرخ شده تزیین می‌‌‏کنیم.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
-