number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

آشوراده، دهی در مرکز شبه جزیره میان کاله در شهرستان بندرترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است. این جزیره تا سال های پیش با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از 1000 نفر سکنه داشته است که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهی گیری مشغول بوده اند اما در سال 1372 به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر و رخ دادن سیل مردم جزیره، آنجا را ترک کردند و هم اکنون تنها کارمندان شیلات در آن ساکن هستند. 40٪ خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می آید.

دانستنی های جزیره آشوراده

. آشوراده، دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندر ترکمن، در استان گلستان است. ۲. آشوراده تنها جزیره ایرانی در دریای خزر است. ۳. این جزیره در سده‌های قبل با حفر کانل از شبه جزیره میانکاله جدا شد. ۴. آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه‌ای باریک موسوم به «تنگه چپق اوغلی» و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می‌شود. ۵. ارتفاع آشوراده از سطح دریای آزاد برابر ۲۶. متر است. این جزیره با آب و هوای معتدل در ۵ کیلومتری غرب بندر ترکمن قرار دارد. طول جغرافیایی آشوراده برابر ۵۳۸۵۰۰ و عرض جغرافیایی آن ۳۶۸۳۳۳ است. ۶. جزیره آشوراده از رسوبات آبرفتی حاصل از عملکرد فرسایش رودخانه کهر باران یا نکارود و حمل و انباشته شدن رسوبات در این ناحیه تشکیل شده است. ۷. جنس رسوبات جزیره آشوراده بسته به جنس سنگ‌های حمل شده، متفاوت هستند. ۸. سرسبزی شمال و آشوراده، آن را به یکی از مهمترین کانون‌های توجه گردشگری تبدیل کرده است. ۹. نام آشوراده کلیدواژه اکوتوریسم استان گلستان است. ۱۰. آشوراده آب و هوای معتدل و مرطوب دارد. ۱۱. آشوراده در سال ۱۳۵۴ جزی نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد. ۱۲. آشوراده در کنوانسیون جهانی رامسر در فهرست تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت. ۱۳. ۴۰درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید. ۱۴. جزیره آشوراده دارای امکانات شهری است و در حدود ۱۰۰۰نفر سکنه داشت. ۱۵. زبان مردم آشوراده فارسی و ترکی است. ۱۶. تنها راه دسترسی و ورود به جزیره، قایق‌های بومی و محلی است.

زیبایی های جزیره آشوراده

از زیباترین و دیدنی‌ترین مناظر جزیره آشوراده، تماشای صید ماهیان خاویاری، اسکله و تاسیسات بندر ترکمن در سواحل جزیره است که آن را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های توریستی کرده است. بازارچه محلی آشوراده از دیگر جاذبه‌های دیدنی جزیره محسوب می‌شود. شاید هیچ چیز به اندازه تپه‌های ماسه‌ای آشوراده، گردشگران را به خود جذب نکند. قرار است در آینده‌ای نزدیک در آشوراده هتل، مرکز تجاری، میدان تیراندازی، بازارهای متعدد، زمین گلف و تنیس، باغ پرندگان، موزه، پارک بازی، رستوران، سفره‌خانه، پلاژ، قایقرانی و جاده احداث شود.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
گلستان بندر ترکمن از طریق سواحل بندر ترکمن