اردبیل شهر خنک و ییلاقی ایران

انتخاب یک منطقه خوش آب و هوا در ایران برای سفر تابستانی کار چندان سختی نیست. یکی از گزینه‌های شما برای تابستان می‌تواند اردبیل باشد. شهری که جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد و آب و هوای معتدلش گردشگران زیادی را به این شهر جذب کرده است. 

اردبیل به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در ارتفاعات بالا، آب و هوای خنک تری نسبت به سایر شهر ها دارد. شاید باورش برایتان سخت باشد که ممکن است حتی در اواخر تابستان هم ارتفاعات اردبیل سفید پوش می شود. اگر در شهریور ماه به اردبیل سفر کرده باشید احتمالا با این پدیده جالب مواجه شده اید.

طبیعت زیبا، هوای تمیز و خوراکی های محلی خوشمزه، این شهر را به یکی از مناطق توریستی تبدیل کرده است. در اطراف اردبیل جاذبه های طبیعی و گردشگری  ازجمله  جنگل فندقلو، مشه سویی، دامنه سبلان و… وجود دارد که می تواند یکی از  مناسب ترین مقصد های گردشگری شما در اردبیل باشد.

 جاهای دیدنی و خنک استان اردبیل در تابستان

دریاچه شورابیل

یکی از جاذبه‌های گردشگری اطراف اردبیل دریاچه شورابیل است که این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، بطوری‌که نوعی ماهی در آن پرورش داده می‌شود. این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری ازجمله قایق‌رانی، پیست دوومیدانی، دوچرخه‌سواری، باغ‌وحش، هتل‌های مجهز و زیبا، مجموعه شهربازی برای بچه‌ها، رستوران در وسط دریاچه و … است.

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه و یکی از جاهای دیدنی ایران در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است.

دریاچه نئور

این دریاچه در فاصله ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲،۴۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. راه اصلی دسترسی دریاچه جاده روستائی آسفالته به طول ۱۳ کیلومتر می‌باشد که از کیلومتر ۲۹ جاده بین‌شهری اردبیل – خلخال در محل قریه بودالالو به‌طرف شرق منشعب می‌شود.

آبگرم‌های سرعین

شهر سرعین حدود ۱۰ چشمه آبگرم دارد و در هرکجای شهر که اقامت کنید، به آنها دسترسی خواهید داشت. مجتمع آب‌درمانی سبلان بزرگ‌ترین مجموعه آبگرم سرعین است. سه استخر سرپوشیده، چهار سونای خشک و دو سونای بخار، به همراه تعداد زیادی حوضچه و دوش خصوصی.

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل‌های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرارگرفته است و به خاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می‌رود.

غار یخگان

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته‌کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود ۲،۴۰۰ متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱،۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند.

دشت مغان

دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آذربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده است.

یخچال‌های سبلان

قله سبلان به ارتفاع ۴،۸۱۱ متر در استان اردبیل ازجمله مرتفع‌ترین قلل منفرد ایران محسوب می‌شود. منطقه‌ای در غرب کشور و استان اردبیل با زمستان‌های فوق‌العاده سرد و برفی که مشخصه این منطقه است. یخچال شمالی، هرم داغ، کسر داغ و یخچال شرقی سبلان ازجمله یخچال‌های این کوهستان است. پیرامون سبلان را قلل مرتفعی چندی احاطه کرده است که عبارت از: هرم داغ، کسرداغ، ایلگار، یای پاخ و قوشالار. دراطراف این ارتفاعات که هریک در نقاط مختلف قله اصلی سبلان قرارگرفته‌اند یخچال‌های کوچک و بزرگ چندی مشاهده می‌شود که اسامی آنها عبارت است از: یخچال بزرگ شمالی سبلان، یخچال هرم داغ، یخچال کسرداغ و یخچال شرق سبلان.