آبتنی‌ لذت بخش در یدی بلوک سردابه

چشمه های آب گرم یدی بلوک سردابه یا هفت چشمه مجموعه ای از آب‌های گرم معدنی در دامنه کوه سبلان هستند.

این چشمه‌ها که در ۲۰ کیلومتری اردبیل و در روستای سردابه قرار دارند اواخر سال ۱۴۰۰ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیدند.

استان اردبیل با چشمه‌های آب‌گرم معدنی معروف است، با ورود به این استان و در مسیر خود به سمت کوه سبلان با آب‌گرم‌های متعددی روبه‌رو خواهید شد که از دل کوه و سنگ سرچشمه می‌گیرند.

مردم منطقه از دیرباز با مواهب طبیعت آشنا هستند و سال‌ها پیش از ایجاد مجتمع‌های آب‌درمانی در چشمه‌های طبیعی تن به آب می‌سپردند.

با گذر زمان و توجه گردشگران به استان اردبیل، بسیاری از چشمه‌های آب‌گرم طبیعی به مجتمع‌های آب‌درمانی تبدیل شدند و در مناطقی مثل شهرهای سرعین، مشگین‌شهر، نیر، خلخال و روستای سردابه مجتمع‌های مدرن آبدرمانی ایجاد شدند که هر ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران هستند.

 

آبگرم طبیعی در دل طبیعت

چشمه‌های آب‌گرم یدی بلوک سردابه در روستای سردابه یکی از این نمونه‌ها است که اواخر سال ۱۴۰۰ با شماره ثبتی ۹۸۱ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

یدی بلوک یا هفت چشمه مجموعه‌­ای از چشمه‌­های آب­‌گرم معدنی است که در فاصله تقریبا ۲۰ کیلومتری غرب اردبیل و دامنه شرقی کوه آتشفشانی سبلان واقع شده است. در حقیقت هفت چشمه آب‌­گرم در منطقه وجود دارد و اسم «یدی بولوک» که در زبان ترکی به معنای هفت‌بخش یا هفت‌پاره است به همین مطلب اشاره دارد.

استخرهایی با چینش سنگ در دور آن توسط مردم در این منطقه ایجاد شده است که اهالی و گردشگران از آن‌ها استقاده می‌کنند.

 

البته تعداد استخرها در زمان‌­های مختلف کم و زیاد می‌­شود و به دلیل اینکه از جای جای این منطقه آب­های گرم جاری هستند، گاهی اوقات استخرهایی تخریب و استخر دیگری در بخشی دیگر ایجاد می‌شود، اما در حالت کلی پنج استخر همواره دایر بوده و توسط بومیان و گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد.